Opera NEON – nowe podejście do przeglądania stron internetowych

Mamy nową przeglądarkę od Opery pod system Windows oraz Mac – Opera Neon. Zobaczmy co w niej pojawiło się ciekawego i innowacyjnego.

Nieco ponad miesiąc temu odbyła się prezentacja przeglądarki, która przez wielu określana jest jako „spojrzenie w przyszłość przeglądarek internetowych”.

Opera NEON - nowe podejście do przeglądania stron internetowych

Opera „NEON” to przeglądarka koncepcyjna. Firma stara się zobrazować jak w przyszłości powinny wyglądać przeglądarki internetowe zaznaczając przy tym, że ta wersja nie jest ani wersją deweloperską ani też następczynią aktualnej Opery. Producenci prawdopodobnie nie są jeszcze do końca pewni jak będzie wyglądać finalna wersja NEON-a i najprawdopodobniej w niedalekim czasie udostępnią wersję BETA licząc na sugestie użytkowników.

Co nowego wprowadzi Opera NEON?

Na pierwszy rzut oka dosyć mocno zmienia się interfejs, który pozwala bardziej skupić się na przeglądanych treściach. Oprócz tego pojawia się nowa strona startowa, która jest zintegrowana z naszym systemem operacyjnym wyświetlając w tle dokładnie taką samą tapete jaka gości na naszym pulpicie. Po lewej stronie przeglądarki ukaże się panel multimedialny w którym to będą lądowały wszystkie otwarte przez nas filmy video, zdjęcia oraz w tym miejscu będzie dostępny menadżer pobierania.

Prawa strona przeglądarki to panel z podglądem kart, który dzięki swoim przejrzystym miniaturom już na pierwszy rzut oka będzie pomagał odróżnić otworzone karty.

NEON to wiele ciekawych usprawnień

Jednym z nich jest automatyczny system zarządzania kartami, którego działanie według samych producentów ma być podobne do… uwaga… grawitacji! Mechanika działania będzie polegała na tym, że strony, które odwiedzamy najczęściej będą zajmowały w przeglądarce górne pozycje natomiast te na które wchodzimy rzadziej opadną na sam dół okna przeglądarki.

Funkcją, która mi osobiście bardzo przypadła do gustu jest „wideo zawsze na wierzchu”. Będziemy mieli możliwość oglądania jakiegoś filmiku i serfowania po internecie jednocześnie (myślę, że bardzo tego brakuje dzisiejszym przeglądarkom). Niewielkie okno z klipem „nie gryzie się” z przeglądanymi kartami co daje świetny komfort i wygodę.

Sam pomysł stworzenia takiej przeglądarki jak Opera NEON bardzo mi się podoba i mam nadzieję, że feedback od użytkowników pozwoli na usprawnienie jej do granic możliwości. Premiery wersji BETA można wyczekiwać już na wiosnę!

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu