Ski Safari – Czyli narciarska ucieczka przed lawiną

Opis gry Ski Safari, linki do pobrania na Android, iOS, Windows Phone oraz do gry przeglądarkowej.

Gry zręcznościowe to zdecydowanie dominujący gatunek aplikacji pośród wielkiego morza rozrywek oferowanych na urządzenia mobilne i nie tylko. Głównymi atutami takich produkcji jest uzależniające dla gracza poczucie dreszczyku emocji podczas wykonywanych akcji, które w efektywny sposób ukazywane są na ekranie. Jeżeli lubisz gry zręcznościowe z domieszką sportu i akrobacji, to jest to propozycja gry, która zdecydowanie nie zawiedzie Twoich oczekiwań !

Ski Safari zręcznościowa gra mobilna i przeglądarkowa. Recenzja.

Ski Safari jest grą z kategorii „endless runner” polegającą na jak najdłuższym przemierzaniu mapy, unikając przy tym wszelkich niebezpieczeństw czających się za każdym rogiem. Jest to produkcja studia Defiant, za którą odpowiada głownie dwójka twórców : Brendon Watts oraz Shawn Eustace. Ski Safari jest grą 2D, która została wydana na urządzenia mobilne z systemem Android, iOS oraz Windows Phone. Jest ona również dostępna w wersji przeglądarkowej, dzięki czemu produkcja jest łatwo dostępna, a co najważniejsze – grywalna. Co decyduje o tej grywalności? Przekonajmy się, analizując ten tytuł.

Co oferuje gra?

Ski Safari, jak już wcześniej wspomniano, jest grą zręcznościową polegającą na ucieczce przed goniącą nas lawiną. W produkcji tej kierujemy poczynaniami małego chłopczyka, który wybudzony z drzemki, w swojej drewnianej chatce, zostaje zmuszony do niebezpiecznego rajdu na nartach po stromym stoku najeżonym wszelkimi przeszkodami w postaci bardzo wysokich urwisk oraz wystających głazów. I proszę się tu nie dziwić, gdyż każdy prawdziwy zimowy sportowiec śpi w łóżku, w nałożonych już na nogi nartach !

Rozgrywka w pierwszych momentach daje złudne wrażenie łagodnej przeprawy, jednakże już po kilku chwilach zjazd w dół zamienia się w walkę o przetrwanie naszego skromnego bohatera. Jak już wcześniej wspomniano, na naszej drodze spotkamy wiele przeszkód, które potrafią drastycznie spowolnić naszą przeprawę w dół. Dzięki temu goniąca nas lawina zasypuje bohatera w bezwzględny sposób tonami śniegu, kończąc tym samym nasze starania, przez co zjazd musimy zacząć od początku. Aby nie ulec lawinie zbyt wcześnie, musimy dążyć do tego, aby regularnie zyskiwać na prędkości zjazdu naszej postaci. Osiągnąć ją możemy na wiele ciekawych i efektownie wyglądających sposobów. Przede wszystkim chodzi tutaj o wykonywanie akrobacji.

Niestety gra jest na tyle uproszczona, iż możemy wykonywać tylko jeden prosty trick, zwany backflipem. Wysokie urwiska, które z pozoru mogłyby wydawać się ciężką przeszkodą (gdyż ważne jest tutaj odpowiednie balansowanie postacią w powietrzu, aby zapewnić jej „łagodne” lądowanie niezaburzające prędkości) stają się dla odważnych dobrą okazją na wykonanie podwójnych, bądź nawet potrójnych backflipów.

Ski Safari zręcznościowa gra mobilna i przeglądarkowa. Recenzja.

Są to bardzo ważne akrobacje, gdyż każde z nich są sowicie punktowane i wpływają na ostateczną punktację. Dodatkowym smaczkiem gry są kolejne sposoby na zwiększanie prędkości zjazdu naszego bohatera. Twórcy zadbali o humorystyczne wstawki, które polegają na możliwości ślizgu na plecach pingwina, ujeżdżaniu pleców Yeti’ego, a nawet na zawieszeniu się, w locie, na łapkach jastrzębia, który przez krótką chwilę służyć nam będzie jako transport powietrzny.

Ski Safari zręcznościowa gra mobilna i przeglądarkowa. Recenzja.

Co więcej, dosiadając wyżej wymienione zwierzęta, razem z nimi można wykonywać akrobacje, czyniąc tym samym grę bardzo przyjemną dla oka i powodującą niemały uśmiech na naszej twarzy. Dodatkowym środkiem transportu jest tutaj również skuter, którego od czasu do czasu możemy spotkać przejeżdżając przez drewnianą chatkę.

Parę słów o wykonaniu produkcji

Ski Safari jest produkcją wydaną w 2016 roku. Jej grafika niestety nie powala na łopatki i zdecydowanie ulega nawet starszym kolegom z tej samej kategorii. Lecz czy to oznacza, że gra jest brzydka, i co więcej, nie jest warta tego, aby w nią zagrać? Zdecydowanie nie ! W grze zastosowano sposób nałożenia trzech warstw tła w różnych odcieniach, które dają efekt głębi całemu wyglądowi krajobrazu. W moim odczuciu, pomimo braku zachwytu grafiką, kompozycja ta, mimo wszystko, jest bardzo klimatyczna i podtrzymuje silne uczucie zimowych zmagań z Matką Naturą. Ścieżka dźwiękowa gry jest przyjemna dla ucha i opiera się na odgłosach bajkowej, rozwijającej się sprężynki oraz na pogwizdywaniu, w beztroski sposób, w rytm zapowiadającej wesołą przeprawę muzyki.

Mechanika gry i system punktów, rang

Sterowanie naszą postacią jest niezwykle proste i nieskomplikowane. Aby podskoczyć naszą postacią, należy jedynie w dowolnym miejscu na ekranie kliknąć jednokrotnie palcem. Jeżeli zaś nie uda nam się lądowanie z wielkiego urwiska, bądź natrafimy na wielki głaz, który nas przewróci, to należy jak najszybciej klikać w ekran kilka razy powodując tym samym powstanie bohatera ze śniegu i nabranie podstawowej prędkości. Jest to niezwykle emocjonujące, kiedy upadniemy, a za naszymi plecami widać migający znak ostrzegawczy, iż lawina jest tuż tuż. Niejednokrotnie, z powodu ekscytacji, o mało nie przebiłem telefonu palcem, aby jak najszybciej wstać i uciec przed zbliżającą się zagładą !

Wykonywanie akrobacji, ujeżdżanie zwierząt, czy nawet ślizg po chmurach czy dachu drewnianych chatek punktowane są w sposób adekwatny do trudności wykonywanej akcji. Akcje te napełniają pasek, który pojawia się u góry ekranu. Jeżeli ulegnie zapełnieniu, liczba w kółku podniesie się o jeden, dając tym samym informacje graczowi, iż każdy trick będzie pomnożony przez właśnie tą wartość. Podczas naszego zjazdu, aż do samego końca, będą naliczane punkty, które później będą widnieć na tablicy najlepszych wyników. Gra oferuje również szereg wyzwań polegających chociażby na zebraniu 100 monet, które zgrupowane są w niektórych miejscach planszy, bądź na ujeżdżeniu trzech pingwinów podczas jednego zjazdu. Dzięki zaliczaniu takich mini-zadań osiągamy rangi, które określają zaawansowanie naszych umiejętności.

Ski Safari zręcznościowa gra mobilna i przeglądarkowa. Recenzja. Ski Safari zręcznościowa gra mobilna i przeglądarkowa. Recenzja.

Plusy:

+ Oryginalny i ciekawy pomysł na grę

+ Spora dawka humoru

+ Duża ilość wyzwań i zadań

+ System rang określający nasze starania

Minusy:

– Mało rozbudowana

– Po dłuższym czasie gra może się znudzić

Gra dostępna na stronach internetowych:

http://www.gry.pl/gra/ski-safari-online

http://www.miniclip.com/games/ski-safari/pl/

Pobierz na Android:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.DefiantDev.SkiSafari&hl=pl

Pobierz na iOS:

https://itunes.apple.com/us/app/ski-safari/id503092422?mt=8

Pobierz na Windows Phone:

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu