Starcraft 2: rebelianci, kosmici i kosmos, czyli bardzo dobra historia i wręcz doskonałe podłoże do starć dla kilku graczy dowodzących armiami trzech ras.
Zamieć w kosmosie?
Blizzard Enterteiment bez wątpienia jest gigantem i jednym z najważniejszych producentów elektronicznej rozrywki, a nawet jest on mistrzem w tworzeniu spójnego uniwersum, z którym powinien się każdy zapoznać. Twórca rozpoznawalnego fantasy na całym świecie jakim jest Warcraft czy Diablo postanowił w 1998 pobawić się z konwencja Sci-Fi co doprowadziło do stworzenia absolutnego hitu jakim był Starcraft. Pomimo sukcesu tytułu na sequel musieliśmy czekać do 2010 kiedy to ukazał się StarCraft II: Wings of Liberty. RTS ten został wydany na komputery z systemem Windows i MAC gdzie urzęduje do dzisiaj.
Rebelianckie przygody Jima Raynora.
Pierwszy epizod, Wings of Liberty przedstawia nam historie pewnego szeryfa, biorącego udział w obaleniu poprzedniej władzy. Po wydarzeniach z części pierwszej i po utracie ukochanej – Sary Kerrigan usunął się w cień aż do momentu kiedy postanowił dołączyć do rebelii przeciwko dyktaturze Arcturusa Mengska, który pozostawił ukochaną Jima na pastwę Zergów, co spowodowało, że została ona wcielona w szeregi wroga i od tej pory była znana jako Królowa Ostrzy. Pod wpływem nadświadomości (rodzaj nadrzędnej istoty wydającej polecenia wszystkim Zergom) unicestwiła kilka miliardów istnień. Raynor będzie więc musiał ścierać się z oddziałami Dominium przeciwko, któremu wznosi bunt, Zergami dowodzonymi przez jego ukochaną i Protosami, ci z kolei są wysoce zaawansowaną rasą i dysponują futurystyczną technologią.
Strategiczna rozwałka przez sieć.
W StarCrafcie poza kampanią dla pojedynczego gracza mamy do dyspozycji kilka rodzajów rozgrywki online, miedzy innymi walki 2v2 i 3v3 gdzie możemy walczyć u boku innych graczy przeciwko sztucznej inteligencji lub będąc członkiem drużyny napierającej na inny zespół graczy. Do ogrania dostałemy też tryb współpracy gdzie we dwójke, ramie w ramie z innym graczem mamy do wykonania dość ciekawe i czasami trudne misje. W przypadku kooperacji dostajemy do dyspozycji różnych dowodzących naszymi armiami, m. in. Raynora, Kerrigan czy Artanisa. Tak więc w tym trybie gry mamy możliwość wyboru nie tylko rasy, którą będziemy sterować ale również jednostki, które będą w składzie danego przywódcy. A oto przykład, wyżej wymieniony Raynor daje nam kontrolę nad jednostkami Terran, tak samo jak i Nova. Ten pierwszy daje nam do dyspozycji pojazd o nazwie sęp, a takiego nie znajdziemy u Novy ona za to może przywoływać elitarne jednostki z dużo większą ilością PŻ i potencjałem zniszczenia, co jednak jest ograniczone przez stosunkowo mały limit zaopatrzenia względem takiego Jima Raynora
PvP w gwiezdnym rzemiośle
Starcraft 2 posiada wbudowany system PvP, tak jak wcześniej wymieniłem jest możliwość gry 1v1, 2v2, 3v3 jednak jeśli nie płaciliśmy za grę żeby móc zagrać rankingowe rozgrywki jesteśmy zobowiązanie rozegrać dziesięć meczy poza rankingiem. Kiedy jednak już zaczniemy właściwe mecze trzeba mieć się na baczności, ponieważ walka nawet z najtrudniejszym botem jest stosunkowo prosta względem bitw toczonych przeciwko graczom. Dla początkujących na wstępie polecam wyszukać kilka poradników jak grać, gdzie szczegółowo macie wyjaśnione taktyki jak i specyfikacje ras w grze PvP, no i co ważniejsze pamiętajcie żeby ułatwić sobie grę poprzez zbindowanie pod siebie skrótów klawiszowych.
Podsumowanie
RTSy to tytuły dość niszowe w obecnych czasach jednak w Blizzardzie wiedzieli co robią wypuszczając drugą część gwiezdnych przygód Raynora i spółki. Początkowo podstawka była sprzedawana za 200 złotych a następnie wypuszczono trzy rozszerzenia – Heart Of Swarm i Legacy of the Void, które zawierają kontynuacje kampanii z podstawki i Tajne Operacje Novy, które według ogólnej opinii nie są zbyt udane. Aktualnie podstawowa wersja Wings of Liberty jest dostępne za darmo więc zapraszam do przetestowania wymienionych dzisiaj trybów i zapoznania się z historią bohaterów gwiezdnego uniwersum Blizzarda.
Pamięć: 1 GB RAM (1.5 dla Windows Vista/Windows 7)
Procesor: 2.6 GHz Pentium IV lub równoważny procesor AMD Athlon.
Karta graficzna: 128 MB RAM, np. NVIDIA GeForce 6600 GT, ATI Radeon 9800 PRO lub lepsze.
Twardy dysk: 12 GB wolnego miejsca.
*Niektóre grafiki za strony alphacoders.com