Edycja dokumentów w podróży  – MS Office na telefonach i tabletach

Microsoft Office wciąż jest najczęściej wykorzystywanym programem biurowym. W wersji mobilnej aplikacje pakietu Office były dostępne głównie na telefonach z systemem Windows Mobile i nowszym, Windows Phone, ale jakiś czas temu Microsoft zdecydował się na udostępnienie swojego rozwiązania także na innych platformach, czyli Androidzie i iOS.

Office Mobile edycja dokumentów w podróży
Fot. Microsoft

Na początku należy nadmienić, że mobilne wydanie programu Office nie zostało stworzone po to, aby zastąpić swój stacjonarny odpowiednik, tylko żeby go uzupełnić. Opcje formatowania tekstu w Wordzie nie są zbyt rozbudowane, podobnie jak Excel nie umożliwia wykorzystywania zaawansowanych formuł. Największą zaletą tych aplikacji jest pełna kompatybilność z pakietem przeznaczonym na komputery osobiste – zapisane pliki bez problemu odczytamy w standardowym Office (wersja 2007 lub nowsza). Dzięki zintegrowaniu pakietu z dyskiem internetowym One Drive nie jest konieczne nawet podłączanie naszego urządzenia do komputera, wystarczy włączyć w telefonie lub tablecie funkcję zapisywania bezpośrednio w chmurze.

Office Mobile edycja dokumentów w podróży

Działa to też w drugą stronę – dokumenty stworzone na PC możemy bez większych problemów edytować na urządzeniu mobilnym, a następnie wysłać odpowiednie poprawki mailem lub też zapisać zmiany w usłudze One Drive.

Office Mobile edycja dokumentów w podróży

Aktualnie największą wadą opisywanego pakietu jest to, że nie możemy na nim tworzyć prezentacji PowerPoint. Jest to o tyle dziwne, że z odczytywaniem tych stworzonych na komputerze program radzi sobie bardzo dobrze. Możliwe że Microsoft doda tę funkcję w kolejnej aktualizacji.

Office Mobile edycja dokumentów w podróży

Office Mobile edycja dokumentów w podróży

W przypadku systemu Windows Phone pakiet jest domyślnie zainstalowany po uruchomieniu telefonu. Na innych platformach musimy go pobrać ze sklepu z aplikacjami. Wszystkie screenshoty zostały wykonane właśnie na Windows Phone, jednak w innych systemach zarówno funkcje, jak i interfejs nie ulegają znacznym zmianom.

Office Mobile linki do pobrania:

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu