Oficjalnie wiadomo, że hybrydowy bateryjny magazyn energii jako jeden z pierwszych na świecie, a już na pewno jako pierwszy w Polsce będzie wybudowany i testowany na obszarze Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
Firmy takie jak Sumitomo Mitsui Banking Corporation, Hitachi, Hitachi Chemical oraz PSE (Polskie Sieci Energytyczne) i spółki Energa-Operator przy współpracy z Ministerstwem Energii oraz japońską instytucją rządową NEDO podpisały umowę realizacyjną projektu z zakresu Smart Grid (sieci inteligentnych).
Powszechnie wiadomo, że północna część naszego kraju to obszar, w którym udział źródeł energii odnawialnej jest stosunkowo duży i ciągle rosnący dlatego też w północnej części kraju przez około 4 lata będą testowane nowoczesne japońskie urządzenia. Konkretnie systemy będą testowane pod kątem tzw. „flexibility” czyli szybkich usług elastyczności.
Tego typu urządzenia, które zaoferowały japońskie firmy mogą znacznie pomóc w stabilizacji pracy nie tylko testowanego obszaru, ale całego kraju. Póki co jest to tylko i wyłącznie projekt demonstracyjny więc nie przyniesie on kolosalnych korzyści, ale Polscy przedsiębiorcy mają okazję przetestować tego typu systemy i samodzielnie ocenić czy tego typu rozwiązania będą miały rację bytu w przyszłości.
To jeszcze nie wszystko. Kolejny krok, który jest w planach to budowa tzw. SPS (Special Protection Scheme) na terenie Polskich Sieci Energetycznych. Będzie on odpowiadał za sterowanie magazynami i mocą farm wiatrowych. Nie ma co ukrywać, że postęp technologiczny idzie do przodu w błyskawicznym tempie takie rozwiązania pomogą zapobiegać awariom, a jeżeli już do nich w jakiś sposób dojdzie to skutki zostaną natychmiastowo złagodzone. Budowa takiego magazynu energii w Polsce jest dużym krokiem w przód.