Efekty specjalne na obrazie. Deszcz

Kiedy chcemy wprowadzić do tła sceny efekty pogodowe, takie jak deszcz, wcale nie musimy sięgać do fotografii stockowych. Do nałożenia deszczu można użyć też kombinacji filtrów wbudowanych w program Photoshop.

  1. Stwórz nową warstwę.
  2. Wypełnij ją czarnym kolorem.
  3. Z menu Filtr wybierz kategorię Szum i Dodaj szum.
  4. Za pomocą suwaka wybierz odpowiednią wartość, im będzie większa tym efekt będzie bardziej widoczny. Przy dodawaniu szumu nie zapomnij zaznaczyć opcję Monochromatyczny.

Poradnik Photoshop efekt deszczu.

  1. Następnie z kategorii Rozmycie wybierz filtr Poruszenie. Ustaw kąt na ok. 70-80 stopni. Odległość nie ma aż tak dużego znaczenia, im będzie większa tym opady będą silniejsze.

Poradnik Photoshop efekt deszczu.

  1. Warstwa z deszczem jest już gotowa, teraz możesz nałożyć ją na oryginalny obraz. W tym celu przesuń deszcz bezpośrednio nad zdjęcie i ustaw tryb mieszania na Ekran

Poradnik Photoshop efekt deszczu.

lub Nakładka

Poradnik Photoshop efekt deszczu.

Każdy tryb mieszania wprowadza nieco inne efekty, sam zdecyduj, które bardziej będą pasować do kompozycji. W razie potrzeby widoczność filtru można też zmniejszyć, poprzez zmianę parametru Krycie na warstwie z deszczem.

 

Opisywany efekt najlepiej nadaje się do nakładania na tło kompozycji, z bliska może nie być aż tak realistyczny. Jego zaletą są także duże możliwości późniejszej edycji, dzięki zastosowaniu go na oddzielnej warstwie można dowolnie usuwać fragmenty opadów i zmieniać ich widoczność.

 

  • Oryginalne zdjęcie pochodzi ze strony morguefile.com

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu