Zobacz najlepsze samochodówki z serii zawierającej zestawienie najlepszych gier wszechczasów. Dziś skupimy się na wyścigach samochodowych.
Gry. To pojęcie jest dosyć mocno uogólnione. Kiedyś tym mianem określano zabawę w chowanego czy późniejsze planszówki. Żyjemy jednak w czasach mocno rozwiniętej technologii, co także wiąże się ze wcześniej wspomnianym słowem. Mam tutaj na myśli gry wideo. Te na przestrzeni czasów znacząco się zmieniały, jednak są takie tytuły, do których chce się wracać. Dziś skupimy się na wyścigach samochodowych.
Need for Speed Underground
Chyba każdy zna tą serię i ten tytuł. Może nie powali już Was swoją grafiką, jednak posiada klimat, którego nowym NFS-om zdecydowanie brakuje. Spora liczba tras, w tym wyścigi typu Drag oraz Drift, tuning dość sporej, jak na 2003 rok bazy aut oraz fabuła nielegalnych, nocnych wyścigów zadecydowały o umieszczeniu pierwszej części Undergrounda na mojej liście.
Project Cars 2
Świeżutka propozycja dla wszystkich fanów wyścigów ujęła mnie ogromnym naciskiem, jaki został położony na oddanie realistycznego zachowania pojazdu na trasie. Oprócz tego dostajemy licencjonowane tory i pojazdy, zróżnicowany tryb pogodowy oraz kampanię dla pojedynczego gracza i tryb sieciowy.
Forza Horizon 3
Nie mogło zabraknąć także Xboxowej serii, która od niedawna jest dostępna również dla posiadaczy komputerów. Jak już zdążyliśmy się przyzwyczaić, czeka na nas ogromna baza pojazdów. Do tego wielki, otwarty świat, na którym umieszczone są różne eventy, w których przyjdzie nam wziąć udział. Całości dopełnia świetna oprawa graficzna oraz fabuła.
Colin McRae Rally 04
Rajdy samochodowe cieszą nas zarówno na żywo, jak i w telewizji. Czemu by więc nie spróbować swoich sił? Być może to był główny powód stworzenia rajdowej produkcji, sygnowanej imieniem i nazwiskiem sławnego kierowcy. Tytuł oferował licencjonowane pojazdy, różne tryby oraz trasy rozmieszczone w 8 krajach. W 2003 roku nie było mowy o lepszej grze tego typu. A skoro jest to zestawienie wszechczasów, nie mogło więc też zabraknąć jej i teraz.
Need for Speed Most Wanted 2005
Jest to tytuł przełomowy w serii, który noc zamienił w dzień i oddał dla gracza bardzo wciągającą fabułę. Był to strzał w dychę. Za każdy grosz zarobiony w grze ulepszaliśmy nasze maszyny, aby wspiąć się jeszcze wyżej na czarnej liście. Dorzucając do tego bogatą ścieżkę audio oraz licencje na wozy, jak to miało miejsce w poprzednich odsłonach NFS, otrzymaliśmy grę kompletną, do której z pewnością wracacie jeszcze dziś.
Dirt Rally
Kolejne rajdy na mojej liście propozycji gier wszechczasów. Te jednak są bardziej, ujmę to „teraźniejsze”. Chodzi mi oczywiście o aspekty techniczne. Grafika to zdecydowanie jeden z największych plusów Dirta, o 15 klasach aut, wśród których znajdziemy klasyki z połowy ubiegłego wieku, nie wspomnę. Realistyczne zachowanie pojazdu, uzależnione od nawierzchni i parametrów technicznych auta oraz model uszkodzeń dopełniają i tak doskonałą już propozycję dla fanów rajdów.
Test Drive Unlimited
Tytuł zaprezentowany w 2006 roku wyróżniał się sporą bazą pojazdów, w tym także motocykli, którymi poruszać się mogliśmy po olbrzymiej wyspie, na której ulokowano wyścigi różnych klas pojazdów, misje poboczne, salony z ciuchami, domy oraz salony samochodowe i motocyklowe. Dodatkowo opcja gry sieciowej gwarantowały nam bardzo długi czas spędzony przed monitorem. Z tegoż powodu, TDU1 również nie mogło zabraknąć.
TOCA Race Driver 2
Chyba moja ulubiona gra z dzieciństwa. Dokładnie odwzorowane trasy, samochody klasyczne, nowe rajdówki, bolidy, a nawet ciężarówki, dopracowany model jazdy, jak na tamte czasy oraz zniszczenia i fabuła wypełniona scenkami z życia kierowcy, w którego przyszło się nam wcielać sprawiły, iż przechodziłem ją kilkukrotnie, od początku do końca, za każdym razem z jeszcze większą frajdą. Dlatego także TOCA 2 znalazła się w moim zestawieniu.
Forza Motosport 4
Pomimo, iż jest to propozycja wyłącznie dla posiadaczy konsoli Xbox 360, musiałem ją umieścić. Ogromne możliwości w zakresie tuningu każdego z 500 licencjonowanych aut, którymi przyjdzie nam ścigać się po prawie 30 trasach oraz tryb Autovista, w którym mamy możliwość ciekawsze zakamarki auta z bliska, wzbogacone o komentarz Clarksona, Hammonda lub Maya. Dodatkowym plusem jest możliwość ścigana się w różnych krajach, zarówno rano jak i wieczorem.
Race Driver GRID
Jest to następca serii, której przedstawiciel znalazł się w moim zestawieniu. Mowa tutaj o grze TOCA Race Driver 2. GRID wyróżnia się zmaganiami na zamkniętych trasach rozmieszczonych w trzech lokacjach. Dostępne są różne formy potyczek, na przykład drift czy ściganie się z innymi przeciwnikami. Nowością, zaczerpniętą z Dirta, była także możliwość cofnięcia nieudanego manewru, aby móc go powtórzyć. Pierwsza i zdecydowanie najlepsza część serii GRID.
Kilka słów na koniec
Zaprezentowałem Wam dzisiaj swoją własną listę gier wszechczasów. Oczywiście możecie się z nią zgodzić lub nie, jeśli uważacie, iż pominąłem jakiś tytuł, napiszcie w komentarzu. Cóż, miejsc było tylko 10 i któraś pozycja musiała zostać pominięta. Z tego miejsca zapraszam Was na kolejne części serii, w których zaprezentuję gry o innej tematyce.
* Źródła: gryonline.pl, metropoliabydgoska.pl, gcentertainmentsystem.files.wordpress.com, gamewallpapers.com oraz rgmechanics.com