Kontynuując serię o efektach 3D uzyskanych metodami dwuwymiarowymi, pokażemy dziś efekty dodatkowe w postaci refleksów świetlnych.
Prezentacja kilku warstw na jednym zdjęciu nie tylko nie wymaga oprogramowania 3D, ale też można ją wykonać bez używania interfejsu 3D wbudowanego w Photoshopa. Jak większość operacji na dwuwymiarowych obiektach, ta kompozycja wymaga jedynie znajomości narzędzi przekształcania warstwy.
Do przygotowanej wcześniej kompozycji możesz dodać jeszcze kilka dodatkowych efektów, które nadadzą jej nieco więcej realizmu.
- Otwórz zapisany wcześniej projekt.
- Pierwszy z efektów to dodanie do zdjęć refleksów światła. W tym celu utwórz ukośną linię za pomocą białego pędzla o wysokim poziomie wtapiania.
- Utwórz maskę przycinającą linię do odpowiedniej warstwy i dopasuj jej przezroczystość tak, aby nie zasłaniała treści na obrazie.
- Zduplikuj odblask świetlny i zastosuj go do pozostałych warstw.
- Po dodaniu odblasków należy jej jeszcze przesunąć nieco w prawo, z każdym kolejnym obrazem powinny znaleźć się bliżej prawej krawędzi zdjęcia.
- Jeżeli chcesz dokonać ostatnich poprawek w kolorystyce poszczególnych elementów, teraz jest na to odpowiedni moment.
- Następnym krokiem jest nałożenie flary obiektywu, która nie może zostać dodana na pustej warstwie, dlatego najlepiej połączyć wszystkie elementy projektu w całość. Flara obiektywu znajduje się w menu Efekty -> Renderowanie. Możesz również skorzystać z dostępnych w internecie plików png, zawierających różne warianty flary obiektywu.
Zobacz też:
* Użyte zdjęcia pochodzą z serwisu unsplash.com.