Z cyklu Blueprint Photoshop, omawiamy różne warianty blueprintów. Pokazujemy jak ich używać i modyfikować.
Blueprint to inaczej rysunek techniczny, używany np. przez architektów. Nazwa wzięła się od charakterystycznego, niebieskiego tła. Zazwyczaj ten typ rysunku przedstawia zaawansowane konstrukcje mechaniczne i architektoniczne, opisane w równie zaawansowany sposób, dlatego nasz projekt będzie jedynie luźnym nawiązaniem do tego stylu.
Różne warianty Blueprintów
Jeżeli efekt naszej pracy nie jest do końca zadowalający, albo nie pasuje stylem do innej kompozycji w której chcemy go umieścić, możemy w prosty sposób nadać mu zupełnie inne wygląd. Wszystkie opisane procesy są przeprowadzane na warstwie z rysunkami oraz z tłem, nie jest konieczne cofanie się do któregoś z poprzednich stanów pracy.
- Najprostszy sposób na zmianę wyglądu to oczywiście odwrócenie kolorów. W tym celu należy przywrócić rysunkom czarną barwę, a także zmienić tryb mieszania, tak aby wszystkie elementy miały teraz kolor niebieski.
- Inny sposób to bardziej holograficzny, laserowy wygląd. Aby uzyskać taki styl należy zmienić kolor tła na zielony.
A następnie zduplikować warstwę i zastosować na niej rozmycie gaussowskie. Po wybraniu odpowiedniego trybu mieszania obraz zyska większy kontrast i poświatę wokół wszystkich elementów. Część obszarów będzie dodatkowo rozjaśniona.
- Ostatnim wariantem jest styl udający zwykły rysunek na kartce papieru. Nie powinien on przysporzyć nikomu większych trudności, cała praca polega po prostu na znalezieniu odpowiedniej tekstury i wstawieniu jej w miejsce tła. Pozostałe obiekty na zdjęciu powinny być lekko rozjaśnione, najlepiej jest ustawić ich przezroczystość na 60-80%.
* Tekstura pochodzi z serwisu wildtextures.com.