Zdjęcia panoramiczne cz. 2. Naprawa zniekształceń

 

Naprawa zniekształceń zdjęcia jest jedną z podstawowych czynności wykonywanych przy obróbce obrazów panoramicznych. Omawiamy tę czynność krok po kroku.

Obrazy uzyskane za pomocą metody opisanej w poprzednim artykule rzadko kiedy są idealne. Najczęstsze błędy dotyczą nie do końca prostej linii horyzontu, niedokładnego „sklejenia” zdjęć, czy występowania elementów psujących odbiór kompozycji.

 

Wszystkie poprawki najłatwiej jest wykonywać na scalonych warstwach, tj. pojedynczej warstwie z całym obrazem. Photoshop podczas łączenia zdjęć w panoramę automatycznie tworzy maski warstw, jednak nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie przy dalszej edycji.

 

Zaczniemy od naprawy linii horyzontu. Zazwyczaj jest ona w jakiś sposób wykrzywiona, co widać już na pierwszy rzut oka.

Naprawa zniekształceń zdjęcia panoramicznego. Poradnik Photoshop.

Najlepszy sposób na naprawę tego błędu to zaznaczenie horyzontu, pamiętając o wysokim poziomie wtapiania zaznaczenia i użycie narzędzia Wypaczenie (kliknięcie LPM na środek warstwy, a następnie wybór odpowiedniej opcji z menu rozwijanego PPM). Może być także konieczne zaznaczenie i indywidualne dopasowanie poszczególnych elementów horyzontu, chociaż z reguły pojedyncza edycja całej linii powinna wystarczyć.

Naprawa zniekształceń zdjęcia panoramicznego. Poradnik Photoshop.

 

Jeśli widoczne są linie łączenia warstw można je naprawić po prostu przeciągając po nich Punktowym Pędzlem Korygującym.

Naprawa zniekształceń zdjęcia panoramicznego. Poradnik Photoshop.

 

Wszystkie pozostałe błędy, takie jak powtarzające się elementy chmur, czy rozmycia niektórych elementów eliminuje się narzędziem Łatka, lub wyżej wspomnianym Punktowym Pędzlem Korygującym. Edycja przebiega dokładnie tak samo jak w przypadku zwykłego zdjęcia.

 

Z reguły im więcej zdjęć zostaje połączonych, tym większej ilości zniekształceń możemy się spodziewać. Należy pamiętać że opcja automatycznego wyrównywania warstw działa nie tylko z wielkimi kolażami, na kilkanaście zdjęć. Równie dobrze możemy jej użyć na dwóch, trzech fotografiach.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu