3. Szybkie poruszanie się po obszarze roboczym

 

Krok po kroku omawiamy obszar roboczy Photoshop, pokazujemy jak się po nim sprawnie poruszać, podajemy podstawowe skróty klawiszowe.

Efektywna praca przy Photoshopie wymaga umiejętności szybkiego poruszania się w programie. Przydatne jest również nauczenie się skrótów klawiszowych do najczęściej używanych funkcji.

Obszar roboczy Photoshop - podstawy obsługi programu

Podczas powiększania i przesuwania edytowanego zdjęcia możemy korzystać z panelu nawigacji, ale istnieje także inna metoda, czyli kontrola nad powiększeniem obrazu za pomocą kółka myszy. Jeśli ta opcja nie jest włączona należy ją uaktywnić w ustawieniach programu. Najszybszy sposób to użycie skrótu Ctrl+K i zaznaczenie opcji Powiększanie przy użyciu pokrętła.

Obszar roboczy Photoshop - opcje, preferencje

 

Obraz możemy przesuwać poprzez przytrzymanie Spacji.

Aby przyspieszyć pracę warto nauczyć się kilku skrótów klawiszowych, dzięki temu nie trzeba przedzierać się przez gąszcz funkcji żeby wykonać jedną operację. Pełna lista skrótów jest dostępna po naciśnięciu kombinacji Ctrl+Shift+Alt+K.

Obszar roboczy Photoshop - skróty klawiszowe

W otwartym oknie możemy także edytować i usuwać skróty, a także tworzyć nowe na przykład do często używanych filtrów. Jest to bardzo przydatna funkcja dla osób przyzwyczajonych do skrótów z innej aplikacji, np. Corela.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu