7. Korzystanie z dostępnych pędzli

Używamy różnego rodzaju pedzle Photoshop. Jakie pędzle mamy do dyspozycji i jak ich używać.

W tradycyjnym rozumieniu pędzle to narzędzia wykorzystywane głównie do malowania obrazów. W Photoshopie wykorzystuje się je znacznie częściej, np. do namalowania cieni na zdjęciu.

 

W tym programie pędzle mogą mieć różne końcówki, oraz wiele różnych ustawień, takich jak dynamiczne zmiany kolorów podczas malowania. Większość z nich znajdziemy w oknie dialogowym Pędzel. Aby było ono aktywne należy najpierw wybrać odpowiednie narzędzie z przybornika:

Pedzle Photoshop - omówienie rodzajów i zastosowań.

 

Jak widać na powyższym screenie biblioteka pędzli może być naprawdę duża. Na początku jednak ogranicza się do zaledwie kilkudziesięciu końcówek, które dla początkującego użytkownika powinny być wystarczające. Dodatkowe pędzle możemy pobrać z internetu lub utworzyć, modyfikując te już dostępne.

 

Modyfikacje podzielono na kilka kategorii, ich obsługa na ogół ogranicza się do wyboru odpowiedniej wartości efektu za pomocą suwaka. Rezultaty możemy zobaczyć na miniaturce wyświetlanej w lewej części okna, a poszczególne kategorie da się łatwo włączyć i wyłączyć. Niektóre opcje mogą wymagać użycia tabletu graficznego. Poniżej przedstawione są niektóre możliwości modyfikacji standardowej, okrągłej końcówki:

Pedzle Photoshop - omówienie rodzajów i zastosowań.

 

Kolor pędzla można zmienić za pomocą próbnika umieszczonego na samym dole przybornika z narzędziami.

Pedzle Photoshop - omówienie rodzajów i zastosowań.

 

Prawie wszystkie opcje pędzla są dostępne także dla innego narzędzia – Gumki. Jedyną różnicą w jej używaniu jest to, że zamiast dodawać piksele do projektu, odejmuje je. Działa oczywiście tylko na aktualnie wybraną warstwę, dzięki czemu możemy np. wymazać niektóre detale rysunku nie naruszając tła. Z oczywistych względów nie można także ustawić dla niej koloru.

 

Część opcji pędzla jest dostępna także dla innych narzędzi na nim bazujących, np. Stempel czy Smużenie. Warto o tym pamiętać – te ustawienia przydają się także przy retuszu zdjęć.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu