5. Przezroczystość i zagadnienia z nią związane

Jak zastosować w Photoshop przezroczystosc. Omawiamy zagadnienia związanie z przezroczystością obrazów

Przezroczystość jest często używana w programach graficznych, do praktycznie wszystkich rodzajów projektów. Korzysta się z niej zarówno przy tworzeniu stron internetowych, jak i przy bardziej zaawansowanym retuszu zdjęć.

 

W Photoshopie jest ona oznaczana jako szachownica:

Photoshop przezroczystosc i zagadnienia z nią związane

Jej jasność i rozmiar możemy dopasować w ustawieniach, w sekcji Przezroczystość i przestrzeń kolorów (okno z preferencjami otwiera się skrótem  Ctrl+K). Możliwa jest nawet zmiana koloru szachownicy, jednak najczęściej używany jest właśnie szary, ze względu na dobrą widoczność zarówno na jasnym, jak i ciemnym tle.

Photoshop przezroczystosc i zagadnienia z nią związane

Do rozpoczęcia pracy z przezroczystością nie jest wymagane zastosowanie żadnych specjalnych ustawień, każda nowo utworzona warstwa jest domyślnie przezroczysta. Także po użyciu na zdjęciu narzędzia Gumka wszystkie usunięte piksele stają się przezroczyste – umożliwia to np. łączenie dwóch różnych fotografii.

 

Aby zapisać przezroczystość należy użyć formatu PNG. Niestety popularny format JPG jej nie obsługuje – obszary oznaczone jako przezroczyste najczęściej będą się zapisywać po prostu jako białe tło. Oczywiście możemy ją również zapisać w pliku PSD, przeznaczonym do dalszej pracy nad projektem.

Podziel się wiedzą z innymi

odpowiedź na "5. Przezroczystość i zagadnienia z nią związane"

Komentarz do postu