Przygotowywanie kartki z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Okres przedświąteczny to czas w którym wszyscy przesyłają sobie kartki z życzeniami. Zamiast ściągać gotowy wzór z Internetu możemy przygotować własny projekt, na którym będziemy mogli umieścić  dowolnie wybrany tekst.

Większość kartek świątecznych opiera się na dużym zdjęciu w tle i kolorowym tekście z życzeniami. Jeśli jednak dodamy tylko prosty tekst w krzykliwym kolorze, kartka nie będzie zbyt interesująca dla odbiorcy – zdjęcia o tematyce bożonarodzeniowej najczęściej zawierają bardzo dużo detali, co oznacza, że tekst prawie zawsze będzie nieczytelny.

Jak można temu zaradzić? Najprostszym rozwiązaniem jest dodanie konturu, w białym lub czarnym kolorze. Częściej stosuje się jednak rozmycie tła i właśnie tej techniki użyjemy na naszej kartce.

Zacznijmy od utworzenia nowego projektu i wklejenia do niego zdjęcia, które ma być użyte jako tło. Wymiary nie powinny być zbyt duże, pamiętajmy że jest to plik przeznaczony głównie do wysyłania przez pocztę e-mail, więc nie powinien zajmować dużo miejsca w pamięci komputera.

Poradnik Photoshop kartka na Boże Narodzenie

Następnie zajmijmy się dodaniem tekstu z życzeniami. Jeśli nie są one zbyt długie można rozważyć użycie czcionki stylizowanej na pismo odręczne, ale w sytuacji gdy mają kilka lub nawet kilkanaście zdań, lepszym wyjściem będzie zastosowanie czytelniejszego kroju pisma.

Poradnik Photoshop kartka na Boże Narodzenie

Teraz należy skopiować warstwę ze zdjęciem i zastosować na niej rozmycie Gaussa. Promień zależy głównie od użytej fotografii, powinien być na tyle duży, żeby tekst dało się bez trudu odczytać. Tak przygotowaną warstwę trzeba umieścić bezpośrednio pod tekstem.

Poradnik Photoshop kartka na Boże Narodzenie

Tym sposobem został rozmyty cały obszar projektu. Zależy nam tylko na rozmyciu obszaru bezpośrednio pod tekstem, dlatego do warstwy z nałożonym filtrem należy jeszcze dodać odpowiednią maskę. Następnie możemy w dowolny sposób zaznaczyć obszar pod warstwą z życzeniami. Metoda zależy od miejsca, w którym umieściliśmy tekst i jego ilości, ale w większości przypadków najwygodniejszy będzie gradient liniowy lub radialny.

Poradnik Photoshop kartka na Boże Narodzenie

Na koniec warto jeszcze dopasować kolory całej kompozycji i ewentualnie dodać do tekstu kilka efektów, takich jak cień lub gradient. (Do poniższej kompozycji został dodany dość mocno rozmyty cień pod tekstem.)

Poradnik Photoshop kartka na Boże Narodzenie

* Oryginalne zdjęcie pochodzi z serwisu morguefile.com.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu