Jedna z najprostszych zasad fotografii mówi że wszystkie istotne elementy powinny w całości znajdywać się na obrazie. To oczywiście nie wszystko co powinniśmy wiedzieć, warto znać także sposoby wpasowania obrazu w odpowiednią kompozycję.
Photoshop jak wykadrować zdjęcie.
Najczęściej używaną kompozycją jest tak zwany trójpodział, w którym każdą krawędź zdjęcia dzieli się na trzy równe części. Tym sposobem dwuwymiarowy obszar zostaje podzielony na dokładnie 9 części z czteroma mocnymi punktami, wyznaczanymi przez miejsca przecięcia linii. W te punkty wzrok oglądającego kieruje się na początku, co oznacza że powinniśmy tam umieścić ważne elementy zdjęcia. W terenie nie zawsze się to udaje, dlatego w praktycznie każdym programie graficznym mamy możliwość przycięcia fotografii tak, aby istotne obiekty znalazły się w którymś z wyżej wymienionych punktów.
Po zaimportowaniu zdjęcia do programu z paska narzędzi po lewej stronie wybieramy narzędzie Kadrowanie. Na górze powinien się wyświetlić panel opcji, z którego należy wybrać przycisk Ustaw opcje nakładki (zaznaczony na poniższym zrzucie ekranu).
W rozwijanym menu powinna być zaznaczona pozycja Złoty podział. Jeśli tak nie jest, zaznaczamy ją i przechodzimy do kadrowania zdjęcia. Na fotografii będą pokazywane cztery linie, dzielące obszar zdjęcia po wykadrowaniu. Pozostały obszar zostanie zaciemniony.
Naszym celem jest przeniesienie kaczki, czyli głównego obiektu na obrazie w miejsce przyciągające uwagę. Na powyższym zdjęciu tło jest dość mocno urozmaicone, dlatego najłatwiejszym sposobem na przeniesienie jest właśnie użycie kadrowania. Podczas tej operacji utracimy sporą część pikseli, ale jeżeli fotografia ma wystarczająco dużą rozdzielczość nie powinno to stanowić problemu.
Po zakończonej edycji należy nacisnąć klawisz Enter i zapisać zdjęcie, program automatycznie zmieni wymiary nowego obrazu.
Trójpodział to nie jedyny sposób układania elementów na zdjęciu, ale zdecydowanie najprostszy do zastosowania. Przydaje się on nie tylko na fotografiach, także kompozycje graficzne, takie jak np. wizytówki będą ciekawsze, gdy ułożymy elementy w miejscach przyciągających uwagę.