Kolorowanie czarno-białego zdjęcia

Chociaż usunięcie kolorów ze zwykłego zdjęcia jest zdecydowanie prostsze niż pokolorowanie wyjściowego, czarno-białego obrazu, ta druga operacja również może okazać się możliwa. Wymaga jednak umiejętności posługiwania się wirtualnym pędzlem oraz podstaw pracy z warstwami.

Dlaczego powinniśmy znać technikę „kolorowania” zdjęć? Jest ona przydatna do poprawiania starych, czarno-białych fotografii. Po zeskanowaniu takiego zdjęcia, a następnie naprawieniu wad, takich jak zagięcia papieru i dodaniu do obrazu kolorów otrzymujemy wartościową pamiątkę w nowej oprawie. Tej techniki możemy użyć także do zmiany koloru bardziej skomplikowanych elementów obrazu.

 

Jeśli mamy już otworzone czarno-białe zdjęcie powinniśmy stworzyć nową warstwę, na której będziemy zapisywać wszystkie kolory. Taki proces pozwoli później edytować barwy bez wpływu na resztę obrazu.

 

Poradnik Photoshop kolorowanie zdjęć. Krok po kroku. Poradnik Photoshop kolorowanie zdjęć. Krok po kroku.

Do nakładania kolorów należy użyć narzędzia Pędzel o dużej twardości i okrągłej końcówce (te parametry możemy regulować poprzez naciśnięcie prawego przycisku myszy). Bardzo przydatny jest tablet graficzny, ale jeśli go nie posiadamy, wszystkie efekty będziemy mogli stworzyć także za pomocą zwykłej myszy. Jeżeli kształty są dosyć proste, łatwiejsze może być zaznaczenie, a następnie wypełnienie danego obszaru. Ważne jest jedynie, żeby wszystkie kolory znajdowały się na oddzielnej warstwie.

 

Po nałożeniu podstawowych kolorów stwierdzimy zapewne, że obraz, który powstał jest daleki od realizmu. Żeby temu zaradzić musimy wybrać Tryb mieszania warstwy. W przypadku tego obrazu najodpowiedniejsze okazało się Ściemnianie liniowe, ale eksperymentując z innymi ustawieniami możemy uzyskać, inne, równie ciekawe efekty.

Poradnik Photoshop kolorowanie zdjęć. Krok po kroku.

 

Następnie należy zadbać o cienie i odbicia światła. Do ich wykończenia najlepiej jest użyć dużego, okrągłego pędzla o niskiej twardości i niskim poziomie krycia.

Poradnik Photoshop kolorowanie zdjęć. Krok po kroku.

 

W otrzymanym obrazie powinniśmy jeszcze zmienić jasność i kontrast. Po tych ostatnich poprawkach zdjęcie prezentuje się o wiele lepiej, ale końcowy efekt będzie zależał w dużej mierze od umiejętnego nałożenia koloru. Niestety, ta technika jest bardzo czasochłonna, zwłaszcza w przypadku bardziej skomplikowanych fotografii takich jak pejzaże czy portrety.

Poradnik Photoshop kolorowanie zdjęć. Krok po kroku.

 

* Wykorzystane zdjęcie pochodzi z serwisu morguefile.com.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu