Malowanie nieba z wykorzystaniem domyślnych pędzli

Pędzle w Photoshopie to bardzo potężne narzędzie. Są one często używane głównie ze względu na szerokie możliwości modyfikacji i możliwość tworzenia własnych „końcówek” pędzla. Ale nawet bez pobierania dodatkowych wzorów z internetu można zrobić ciekawy obraz, a w tym wypadku tło – nocne, gwieździste niebo.

  1. Zacznij od wypełnienia całego obrazu kolorem lub gradientem. W tym wypadku dobrze sprawdziło się przejście tonalne pomiędzy dwoma odcieniami granatu.

Poradnik Photoshop gwieździste niebo.

 

  1. Z dostępnych narzędzi wybierz Pędzel. Otwórz panel modyfikacji (znajduje się w menu Okno -> Pędzel) i z dostępnych miniatur wybierz pierwszą, okrągłą końcówkę.
  1. Ustaw niewielki Rozmiar końcówki, suwak odpowiadający za Twardość przesuń do końca w lewo (0%). Pozostałe parametry pozostaw bez zmian, z wyjątkiem Odstępów, powinny one być na tyle duże żeby pomiędzy pojedynczymi śladami pędzla była widoczna większa przerwa.

Poradnik Photoshop gwieździste niebo. Poradnik Photoshop gwieździste niebo.

 

  1. Kolejny ważny element to różne wielkości gwiazd. Żeby je dodać z kategorii po lewej stronie panelu wybierz Dynamikę kształtu. Suwak o nazwie Wahanie rozmiaru ustaw na 100%, a pozostałe pozostaw na ustawieniach domyślnych, czyli 0%.

Poradnik Photoshop gwieździste niebo. Poradnik Photoshop gwieździste niebo.

 

Ślad naszego pędzla powinien wyglądać tak jak na zdjęciu powyżej. Teoretycznie można wypełnić nim całe pole obrazu, jednak znacznie bardziej efektywne będzie zastosowanie rozpraszania.

 

  1. Żeby to zrobić wybierz kategorię Rozpraszanie i podnieś wartość pierwszego wskaźnika. W moim wypadku było to 1000%, ale niewykluczone, że inne kompozycje będą wymagały zastosowania mniejszej wartości.

Poradnik Photoshop gwieździste niebo. Poradnik Photoshop gwieździste niebo.

 

  1. Teraz wypełnienie całego tła będzie znacznie łatwiejsze. Ponieważ rozmieszczenie gwiazd jest całkowicie przypadkowe, przy realistycznych fotomontażach lepiej jest posługiwać się prawdziwymi zdjęciami nocnego nieba. Niemniej jednak, przy prostszych pracach, takich jak ilustracje opisywane tło spełni swoje zadanie.

Poradnik Photoshop gwieździste niebo.

Podziel się wiedzą z innymi

3 odpowiedzi na "Malowanie nieba z wykorzystaniem domyślnych pędzli"

Komentarz do postu