Nawet najlepszy projekt będzie się prezentował co najwyżej średnio, jeśli nie dodamy do niego odpowiednich cieni. W tym poradniku opiszę jak prawidłowo wkomponować najprostsze z nich.
Dodawanie podstawowych cieni naprawdę nie jest trudne. Do dwuwymiarowych obiektów, czyli różnego rodzaju kartek, naklejek i plakatów, a także tekstu wystarczy zastosować zwykłą, czarną warstwę, oczywiście po odpowiednim przygotowaniu:
- Skopiuj warstwę, dla której chcesz stworzyć cień.
- Nadaj jej całkowicie czarny kolor. W niektórych fotomontażach ciekawsze może być zastosowanie innej barwy, takiej jak ciemny odcień niebieskiego, jednak zawsze musi być ona dopasowana do kolorów kompozycji. Po przygotowaniu warstwy należy ją przenieść bezpośrednio pod edytowany obiekt.
- Z menu Filtr wybierz kategorię Rozmycie, a następnie Rozmycie gaussowskie. Ten popularny filtr jest dostępny w wielu programach graficznych, znajdziemy go także w Photoshopie.
- W otwartym oknie określ siłę działania efektu. Ile powinna wynosić? Zazwyczaj kilka pikseli, ale im będzie większa, tym rozmycie będzie gładsze, da też złudzenie większej głębi. Nie można jednak przesadzić, ponieważ uzyskamy wrażenie obiektu lewitującego kilka metrów nad podłożem.
- Po zastosowaniu filtru należy przesunąć warstwę z cieniem o kilka pikseli w prawo i do dołu (liczba pikseli o którą przesuwamy warstwę powinna być taka sama dla obydwu kierunków).
- Na koniec trzeba zmniejszyć Krycie warstwy do ok. 20%, ale ta wartość jest zależna od innych elementów znajdujących się w tle kompozycji.
Poniżej przedstawiony jest efekt przed i po zastosowaniu cienia. Jak widać zabieg ten dodaje realizmu oraz pozwala uatrakcyjnić obiekt na pierwszym planie. Przy tworzeniu tej przykładowej ilustracji pod napisem również znajduje się odpowiednio rozmyty cień. Jeśli sytuacja wymaga nałożenia więcej niż jednego efektu cienia warto pamiętać, żeby układały się one zgodnie ze źródłami światła na obrazie (najczęściej muszą być po prostu skierowane w tym samym kierunku).