Prostowanie fotografii za pomocą narzędzia Miarka

Opisywane w poniższym poradniku zdjęcie z pewnością ma kilka wad. Najbardziej zauważalną z nich jest przekrzywiony horyzont, co na szczęście można naprawić na kilka różnych sposobów.

Photoshop prostowanie zdjęcia - narzędzie Miarka

Najbardziej oczywistą możliwością jest zwykły obrót zdjęcia. Nie jest to jednak ani najszybsza, ani najdokładniejsza opcja. Prawdopodobnie ciężko będzie nam dopasować odpowiedni kąt obrotu „na oko”, jest to także dość czasochłonne zajęcie.

Kolejny sposób to użycie jednego z wbudowanych narzędzi, czyli Miarki. Znajduje się ona w Panelu narzędzi, w tej samej grupie co Kroplomierz.

Photoshop prostowanie zdjęcia - narzędzie Miarka

 

 

 

Jej użycie nie odbiega od innych narzędzi w Photoshopie. Należy tylko wybrać punkt na zdjęciu i z wciśniętym lewym klawiszem myszy przeciągnąć wskaźnik w inne miejsce. Zgodnie z założeniami twórców narzędzie miarka pokaże nam m. in. kąt nachylenia i długość powstałej linii.

 

 

 

 

 

Photoshop prostowanie zdjęcia - narzędzie Miarka

Pomiar możemy cofnąć klikając przycisk Wyczyść, lub po prostu wybierając nowe punkty na zdjęciu.

 

Obok wspomnianego przycisku znajduje się jeszcze jedna ważna funkcja: Wyprostuj warstwę. Powoduje ona że poprowadzona linia razem z całą zaznaczoną warstwą staje się idealnie pozioma. Jest to bardzo przydatny trick, pozwalający zaoszczędzić sporo czasu na obracaniu danego obrazu, a w przypadku osób zajmujących się fotografią i fotomontażem jest wykorzystywany nawet częściej, niż pierwotna funkcja miarki.

 

Przy używaniu tego narzędzia wystarczy zadbać o to, aby narysowana linia pokrywała się z horyzontem na zdjęciu. Po zastosowaniu polecenia Wyprostuj warstwę możemy zauważyć że na krawędziach obrazu pojawiły się puste miejsca. Ich obszar jest zależny od kąta, o jaki została obrócona warstwa – jeżeli są one niewielkie możemy je usunąć za pomocą Stempla, ale jeśli zajmują one większą powierzchnię najlepiej będzie przyciąć zdjęcie.

Photoshop prostowanie zdjęcia - narzędzie Miarka Photoshop prostowanie zdjęcia - narzędzie Miarka

 

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu