Prosty sposób na uzyskanie efektu winiety

Efekt winiety pozwala nadać zdjęciu ciekawszy wygląd, oraz skoncentrować uwagę odbiorcy na obiekcie znajdującym się w centrum obrazu. Nałożenie winiety bezpośrednio na tło obrazu pomaga także w urozmaiceniu całej kompozycji. Do stworzenia tego efektu w Photoshopie wymagana jest podstawowa umiejętność obsługi gradientów i przezroczystości warstwy.

 

  1. Utwórz nową, pustą warstwę.

Poradnik Photoshop efekt winiety

  1. Wybierz narzędzie Gradient. Za pomocą panelu wybierz gradient radialny z czarnymi krawędziami i przezroczystym środkiem.

Poradnik Photoshop efekt winiety

  1. Nałóż gradient na utworzoną wcześniej warstwę. Punkt z którego zaczynasz powinien znajdować się na środku obrazu, a punkt końcowy poza jego krawędziami, dzięki temu efekt nie będzie zbyt agresywny. Żeby ułatwić sobie pracę najpierw oddal widok tak, aby po bokach obrazu było więcej wolnego miejsca.

Poradnik Photoshop efekt winiety

  1. Kiedy skończysz powinieneś znacznie obniżyć przezroczystość warstwy. Wartość krycia zależy od jasności zdjęcia które edytujesz.

Poradnik Photoshop efekt winiety

 

Winieta to defekt występujący w starych aparatach. W nowszych obiektywach praktycznie się nie zdarza, ale mimo to wielu fotografów dodaje go do swoich zdjęć za pomocą programów graficznych, takich jak Photoshop, czy darmowy Gimp. Jednak z tym efektem nie należy przesadzić, źle nałożona winieta zamiast uatrakcyjnić obraz, tylko go zepsuje. Krawędzie zdjęcia po nałożeniu efektu nie mogą być całkowicie czarne, a gradient zawsze powinien być nakładany od środka obrazu. Jeśli obiekt na który ma być zwrócona uwaga oglądającego nie znajduje się na pierwszym planie należy najpierw wykadrować zdjęcie.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu