Szybkie usuwanie elementu ze zdjęcia

Niezależnie od tego jak dobry kadr wybraliśmy zawsze na zdjęciu znajdą się jakieś niepożądane elementy. Możemy je usunąć w tradycyjny sposób, jednak nie zawsze jest na to czas. Wtedy z pomocą przychodzą programy graficzne do późniejszej obróbki zdjęć.

Praktycznie każdy program do grafiki oferuje funkcję zastępowania wybranych pikseli na zdjęciu innymi, czyli w praktyce usuwaniu drobnych elementów (takich jak śmieci, czy stare gałęzie). W Gimpie odbywało się to poprzez wybranie na zdjęciu fragmentu o podobnej wielkości co obiekt który chcemy usunąć i z pomocą narzędzia Stempel, przeniesieniu go na żądane miejsce. W Photoshopie odbywa się to znacznie sprawniej – są dostępne narzędzia, które automatycznie pobiorą brakujący materiał z otoczenia i wpasują go do wybranego obszaru, a także poprawią jego krawędzie.

 

Załóżmy, że chcielibyśmy usunąć z poniższego zdjęcia ślady na piasku

Poradnik Photoshop usuwanie elementu ze zdjęcia

Żeby to zrobić należy kolejno:

  1. Wybrać narzędzie Punktowy pędzel korygujący, w tym przypadku sprawdzi się ono najlepiej. Nie oznacza to, że innymi narzędziami nie osiągniemy zamierzonego efektu, ale używając pędzla korygującego zrobimy to najszybciej.
  2. Następnie należy nacisnąć prawy przycisk myszy na obrazie i ustawić twardość pędzla na 100% Opisywane narzędzie działa jak zwykły pędzel, co oznacza, że nie powinniśmy mieć problemów z jego obsługą.
  3. Teraz trzeba zaznaczyć wszystkie nierówności na powierzchni plaży. Program automatycznie pobierze piksele z otoczenia i zastąpi nimi wskazany obszar. Metoda ta sprawdza się w przypadku gdy tło za obiektem ma jednolitą powierzchnię (np. trawa, czy woda).

Poradnik Photoshop usuwanie elementu ze zdjęcia

 

Opisywane narzędzie nie działa najlepiej z krawędziami obrazu, wtedy jesteśmy zmuszeni użyć tradycyjnego stempla. Jeżeli po usunięciu obiektu widać dość wyraźne ślady należy wybrać mniejszą twardość pędzla. Mimo tych wad nadal jest to najprostszy i najszybszy sposób na usunięcie większości małych elementów ze zdjęć.

 

* Oryginalny obraz pochodzi z serwisu morguefile.com.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu