Tworzenie naklejki

Z tego poradnika dowiecie się jak stworzyć efektowną naklejkę z dowolnym tekstem. Można ją później wykorzystać np. do wyeksponowania zdjęcia produktu wystawionego na serwisie akcyjnym.

  1. Na początek stwórz duże, szare koło. Można to zrobić za pomocą Zaznaczenia lub Pędzla o twardości 100%, metoda nie ma większego znaczenia. Następnie przenieś obiekt na środek obrazu.

Poradnik Photoshop tworzenie naklejki                                                                                                                                                       

  1. Zduplikuj zrobione przed chwilą koło i delikatnie je zmniejsz. Zmień także jego barwę – powinna być dość jaskrawa, żeby przyciągnąć uwagę. Mniejsze koło również powinno znajdować się dokładnie na środku obrazu.

Poradnik Photoshop tworzenie naklejki

  1. Za pomocą narzędzia Tekst przygotuj napis, który chcesz umieścić na naklejce. Zalecane jest użycie wyraźnej czcionki, takiej jak Arial Bold.

Poradnik Photoshop tworzenie naklejki

  1. Żeby efekt prezentował się realistycznie dobrze jest dodać zagięcie w lewym dolnym rogu. Żeby to zrobić zduplikuj warstwę z większym kołem, a następnie zaznacz jego mały kawałek w rogu. Na jednej z warstw usuń zaznaczony obszar, a na drugiej odwróć zaznaczenie (menu Zaznacz -> Odwrotność) i pozbądź się większej części koła. Wizualnie obiekt pozostanie praktycznie bez zmian, ale został rozdzielony na dwie osobne warstwy. Teraz wystarczy już tylko obrócić i dopasować wycinek, tak, jak na poniższym zdjęciu.

Poradnik Photoshop tworzenie naklejki

  1. Stwórz jedną nową warstwę nad większym kołem i jedną nad jego zagięciem. W panelu warstw kliknij na każdą z nich prawym przyciskiem i wybierz opcję Utwórz maskę przycinającą. Na nowych warstwach za pomocą gradientów określ odcienie zewnętrznej obwódki i zagięcia (przy czym zagięcie powinno mieć nieco jaśniejszy odcień). Najlepsze efekty osiągniesz korzystając z gradientu dwuliniowego.

Poradnik Photoshop tworzenie naklejki Poradnik Photoshop tworzenie naklejki

  1. Jeśli chcesz możesz też nadać gradient na wewnętrznym kole, grafika będzie wtedy bardziej interesująca. Nakłada się go taką samą metodą, jak w przypadku pozostałych elementów (na zdjęciu został użyty gradient radialny).

Poradnik Photoshop tworzenie naklejki

  1. Na samym końcu należy dodać cienie. O ile z cieniem samej naklejki nie powinno być problemu, proces jego tworzenia został opisany w poprzednim poradniku, to nałożenie odpowiedniego efektu pod zagięciem może sprawiać drobne problemy. Najłatwiej jest stworzyć nową warstwę, zaznaczyć obszar naklejki (Ctrl + kliknięcie na miniaturę warstwy), a następnie odjąć od niego obszar zagięcia (Ctrl + Alt + kliknięcie na miniaturę). Po przygotowaniu zaznaczenia użyj dużego pędzla o twardości ustawionej na 0%. Wystarczy jedno kliknięcie w miejscu nieco oddalonym od zagięcia, żeby utworzyć realistyczny cień.

Poradnik Photoshop tworzenie naklejki

  1. Przed zapisem możesz jeszcze dodać ostatnie poprawki koloru i zastosować cień pod tekstem (tekst należy najpierw zrasteryzować).

Poradnik Photoshop tworzenie naklejki

Opisywany efekt można stworzyć bez użycia żadnych zdjęć stockowych i wtyczek – korzystamy tylko z domyślnych narzędzi wbudowanych w program Photoshop. To duża zaleta, ponieważ nie musimy tracić czasu na szukanie odpowiednich obrazów i zaprzątać sobie głowy ich rozdzielczością. Możemy stworzyć też tak duży projekt jaki dokładnie chcemy (o ile nie ogranicza nas wydajność komputera).

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu