Poradnik Adobe Photoshop krok po kroku.

Poradnik Photoshop zaczynamy od informacji ogólnych. Dla kogo jest ten program, ile kosztuje i czy warto go kupić? Wszystko o Photoshopie dowiesz się z naszego poradnika.

Dla kogo ten Poradnik?

Poradnik Photoshop powstał z myślą o początkujących oraz średnio zaawansowanych użytkownikach. W dziale podstaw omawiamy obsługę interfejsu, narzędzia, funkcje oraz pokazujemy, jak poruszać się w programie. W dziale praktycznym omawiamy różne sposoby na wykonanie grafik komputerowych oraz obróbki zdjęć. Ten dział będzie systematycznie rozwijany, aby odpowiedzieć na wszystkie Wasze oczekiwania. Zapraszamy do lektury.

Wszystko o Adobe Photoshop
Fot. Adobe

Poradnik Photoshop – spis treści

Informacje ogólne.

W przypadku grafiki komputerowej ważne są przede wszystkim umiejętności. Podobne efekty osiągniemy właściwie na każdym zaawansowanym programie do grafiki rastrowej, niezależnie od tego czy będzie to Adobe Photoshop, Gimp, czy może jeszcze inne, mniej znane oprogramowanie. Dlaczego więc tak wiele osób decyduje się na produkty Adobe?

Dlaczego Photoshop?

Przede wszystkim w Photoshopie znajdziemy kilka o wiele bardziej intuicyjnych rozwiązań, niż te stosowane w innych programach. Przykładowo w Gimpie po wybraniu narzędzia „pędzel” i naciśnięciu prawego przycisku myszy wyświetli nam się jedynie kopia menu widocznego na górze okna. Nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie, przyzwyczailiśmy się raczej, że pod prawym przyciskiem myszy znajdują się skróty do najczęściej używanych opcji. Programiści Adobe poradzili sobie z tym znacznie lepiej – po wybraniu prawego przycisku otworzy się menu podręczne, w którym możemy regulować takie parametry jak wielkość i pochylenie pędzla. Ponadto możemy także wybrać jego końcówkę wśród dostępnych miniatur. To tylko jeden przykład, a takich ułatwień w Photoshopie można znaleźć znaczenie więcej.

Kolejnym argumentem jest popularność oprogramowania od Adobe. Dla początkujących użytkowników oznacza to przede wszystkim większą ilość dostępnych w internecie poradników. Bardziej zaawansowani docenią także liczbę stworzonych wtyczek i dodatków poszerzających możliwości programu. Photoshop jest na tyle popularnym programem, że Adobe regularnie udostępnia jego aktualizacje oraz oferuje pomoc w instalacji i użytkowaniu (na stronie adobe.com/pl znajdziemy kilka oficjalnych tutoriali do Photoshopa, niestety najczęściej w języku angielskim).

Ile kosztuje Photoshop?

Jednak dla początkujących użytkowników najważniejszym zagadnieniem pozostaje cena gotowego programu. Obecnie Photoshop nie jest sprzedawany w pudełkowej wersji, tylko jako licencja na użytkowanie. System sprzedaży zaproponowany przez firmę Adobe jest obecny na rynku już kilka lat i nic nie wskazuje na to żeby miał się wkrótce zmienić. Sam Photoshop w chwili obecnej kosztuje 24,59 €, czyli trochę ponad 100 zł miesięcznie. Razem z Photoshopem dostajemy także 20 GB przestrzeni w chmurze Adobe. Mamy także gwarancję, że dopóki opłacamy abonament będzie nam udostępniana najnowsza wersja Photoshopa, jednak po wygaśnięciu abonamentu korzystanie z programu nie będzie możliwe. W niektórych sklepach można także znaleźć klasyczną wersję pudełkową, z wieczystą licencją za ok. 3500 zł, jednak nie jest ona już rozwijana (nosi nazwę Photoshop CS6, a najnowsza wersja oferowana w abonamencie jest określana jako Photoshop CC 2015).

Warto także wspomnieć, że jeśli interesujemy się trzema lub więcej programami z pakietu Adobe możemy zakupić cały zestaw kilkunastu aplikacji za 61,49 €, czyli ok. 250 zł miesięcznie. Biorąc pod uwagę liczbę oferowanych aplikacji cenę można uznać za bardzo atrakcyjną.

 

Wszystko o Adobe Photoshop
Niektóre z programów oferowanych w pakiecie Adobe CC (fot. Adobe).

Dla kogo Photoshop?

Dla kogo zatem skierowany jest Adobe Photoshop? Aplikacja oferuje bardzo zróżnicowane możliwości, ale ze względu na cenę i konieczność stałego opłacania abonamentu raczej nie jest to program do okazyjnego obrabiania zdjęć. Powinny się nim zainteresować przede wszystkim osoby zajmujące się grafiką zawodowo lub też użytkownicy, którzy w przyszłości chcą zostać profesjonalistami w tej dziedzinie. Chociaż podstawy są bardzo podobne zarówno w Photoshopie, jak i jego darmowych odpowiednikach, to jednak do bardziej skomplikowanych efektów dochodzi się nieco inaczej niż w przypadku konkurencyjnych programów. Warto też nauczyć się obsługi interfejsu Photoshopa. Nie jest on skomplikowany, ale szybkie poruszanie się w nim wymaga pewnej wprawy.


Plusy i minusy programu Adobe Photoshop:

 + wszechstronne możliwości

+ duża liczba dodatków

+ intuicyjny interfejs

wysoka cena, mogąca nieco odstraszyć domowych użytkowników

Oficjalna strona Adobe:

http://www.adobe.com/pl

Strona programu Photoshop:

https://www.adobe.com/pl/products/photoshop.html?promoid=KLXLS

Lista aplikacji wchodzących w skład pakietu Adobe CC:

https://www.adobe.com/pl/creativecloud/catalog/desktop.html?promoid=KOVFF

Podziel się wiedzą z innymi

odpowiedź na "Poradnik Adobe Photoshop krok po kroku."

  1. Zdecydowanie wysoka cena za program jest odstraszająca, zwłaszcza dla osoby, która samodzielnie działa w domu na własną rękę. Inaczej ma się sprawa z firmą, agencją reklamową czy korporacją tam warto zainwestować w zakup programu np z klucz system, bo jest to kropla w morzu potrzeb dla grafików a powiedzmy sobie szczerze program jak na razie jest jednym z najlepszych dostępnych na rynku i przoduje właśnie w agencjach reklamowych.

    Odpowiedz

Komentarz do postu