9. Pozostałe narzędzia Photoshop

Z cyklu naszego poradnika omawiamy narzędzia Photoshop. Przesunięcie, kadrowanie, kroplomierz i inne.

Oprócz wcześniej omówionych narzędzi w przyborniku Photoshopa znajdziemy także kilka innych ikon. Są one rzadziej używane, może się nawet zdarzyć, że z niektórych z nich nigdy nie skorzystamy. W poniższym artykule zostanie pokrótce opisanych kilka najpopularniejszych narzędzi.

narzędzia Photoshop

 

Przesunięcie

To bardzo proste narzędzie, pozwala na przesuwanie wybranych warstw. Bardziej zaawansowane właściwości zostały opisane w linku poniżej:

Poradnik Photoshop – Zaawansowane właściwości narzędzia Przesunięcie

 

Kadrowanie

Kadrowanie pozwala przyciąć całe zdjęcie do żądanych rozmiarów i, co ważne, całkowicie usuwa piksele nie znajdujące się w obrębie kadru. Podstawowe zasady kadrowania znajdują się w poniższym linku:

Poradnik Photoshop – jak odpowiednio wykadrować fotografię?

 

Kroplomierz

Kroplomierz służy do pobierania dowolnego koloru ze zdjęcia i zachowania go do późniejszego wykorzystania. Kolor zapisuje się w przyborniku, a zatem można go wykorzystać praktycznie do wszystkiego: pociągnięć pędzlem, stworzenia gradientu czy pokolorowania tekstu.

Poradnik Photoshop – Pobieranie średniej koloru za pomocą narzędzia Kroplomierz

 

Łatka

Łatka to jeden ze sposobów na usunięcie mniejszych lub większych niedoskonałości na zdjęciu. Działa ona na zasadzie zaznaczenia – wybieramy interesujący nas obszar, a następnie przesuwamy zaznaczenie w inne miejsce w którym znajdują się podobne piksele. Program skopiuje odpowiedni fragment i wklei go w wybrane miejsce, dopasowując przy okazji kolor i krawędzie zaznaczenia.

 

Punktowy pędzel korygujący

Jego działanie jest bardzo podobne do Łatki, tylko w tym przypadku potrzebne piksele są pobierane z bezpośredniego otoczenia wybranego obszaru.

Poradnik Photoshop – szybkie usuwanie elementu ze zdjęcia

 

Wypełnienie

Wypełnia zaznaczony obszar jednolitym kolorem. Jeżeli utworzymy nową, pustą warstwę na której nie będzie żadnego zaznaczenia, narzędzie Wypełnienie zmieni kolor całej warstwy na główny kolor,  znajdujący się w przyborniku.

 

Gradient

Tworzy przejście tonalne pomiędzy kilkoma różnymi kolorami. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów przejść, wszystkie ustawienia znajdują się na górze okna, w panelu wybranego narzędzia.

 

Zaznaczenie ścieżek

To narzędzie działa podobnie jak Przesunięcie – jedyną różnicą jest to, że nie zaznacza warstw, tylko utworzone wcześniej ścieżki.

 

Niektóre narzędzia opisane w tym poradniku mogą znajdować się w którejś z grup narzędzi. Aby otworzyć grupę należy kliknąć na któreś z narzędzi widocznych w przyborniku prawym przyciskiem myszy.

Podziel się wiedzą z innymi

odpowiedź na "9. Pozostałe narzędzia Photoshop"

Komentarz do postu