Edycja nocnych fotografii

Poprawiamy zdjęcia nocne, wykonane przy słabym oświetleniu.

Nocne fotografie to temat z którym nie radzi sobie większość smartfonów i aparatów kompaktowych. Najlepszym rozwiązaniem byłby zakup lustrzanki i statywu, połączony z dłuższym czasem naświetlania. Niestety nawet posiadanie takiego zestawu nie gwarantuje że nocne zdjęcie uda się dokładnie tak jakbyśmy tego chcieli.

 

Zakładamy że oryginalne zdjęcie mniej lub bardziej przypomina poniższą fotografię. Gołym okiem widać że jej jakość mocno odbiega od standardowego dziennego zdjęcia.

Poprawiamy zdjęcia nocne w Photoshop

 

Wyraźnie można zobaczyć też nadmiar koloru żółtego. Ponadto kolor nieba sugeruje nam że zdjęcie nie zostało zrobione nocą, a jedynie wczesnym wieczorem.

Przy edycji tego obrazu możemy obrać dwie drogi. Pierwsza, znacznie krótsza, zakłada pozostawienie żółtego koloru, a nawet podniesienie temperatury barw do nieco bardziej pomarańczowego koloru. Oprócz tego stosujemy standardową korekcję Krzywych/Poziomów i delikatne wyostrzenie obrazu. Po tych zabiegach zdjęcie nie będzie do końca przypominało tego co mieliśmy okazję zobaczyć na żywo, ale za to otrzymamy ciepły, żywy obraz wieczornego miasta. Dodatkowym plusem jest zachowanie większości jaśniejszych szczegółów na obrazie.

Poprawiamy zdjęcia nocne w Photoshop

 

 

Drugi sposób opiera się na redukcji koloru żółtego i zamianie zdjęcia na znacznie ciemniejsze.

Zatem po pierwsze należy pozbyć się nadmiaru żółtej barwy, zastępując ją np. niebieską (panel Balans kolorów).

Poprawiamy zdjęcia nocne w Photoshop

 

Kolejnym punkt to znacznie przyciemnienie zdjęcia, nadające mu mroczniejszy charakter.

Poprawiamy zdjęcia nocne w Photoshop

 

Ostatnim etapem jest zmniejszenie nasycenia barw niebieskich (panel Barwa/Nasycenie). W przypadku edycji opisywanego zdjęcia należy dodatkowo zaznaczyć widoczny w prawym górnym rogu znak i skorygować jego balans bieli.

Poprawiamy zdjęcia nocne w Photoshop

 

Na powyższej fotografii nie zmieniliśmy w znaczący sposób koloru nieba. Technicznie rzecz biorąc najrozsądniejszą opcją byłoby jego przyciemnienie do prawie czarnego koloru, ale taki zabieg nie wpłynąłby najlepiej na odbiór obrazu (jego górna połowa byłaby praktycznie w całości zaciemniona)

 

Inną ciekawą modyfikacją może być całkowite usunięcie wszystkich kolorów, poza niebieskim. Efektu nie można niestety uznać za realistyczny, ale może on wprowadzić powiew świeżości do niektórych fotografii.

Poprawiamy zdjęcia nocne w Photoshop

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu