Tekstury dla modeli 3D. Tekstury dodatkowe.

Powoli dobiega końca nasza seria opisująca tekstury 3D dla Photoshop. Pozostało nam jeszcze omówienie tekstur dodatkowych.

Oprócz omówionych w serii tekstur, w programach 3D możemy używać jeszcze kilku dodatkowych typów. Nie są one jednak najczęściej spotykane, przede wszystkim dlatego że używa ich się tylko w ściśle określonych sytuacjach. Niektóre z nich są na ogół pomijane, ponieważ dublują funkcje dostępne w innych miejscach programu.

Do dodatkowych, rzadziej używanych rodzajów tekstur należą na przykład:

  • Self-Ilumination, określająca siłę i kolor świecenia obiektu, na przykład podświetlanego ekranu telefonu. Przydaje się również do symulowania oświetlenia okien w ciemnych pomieszczeniach.

Tekstury 3D dla Photoshop. Omówienie tektur dodatkowych.

 

  • Fog Color, mapa odpowiadająca za kolor „wnętrza” przezroczystego obiektu, aktywna w przypadku skorzystania z właściwości Refract.

 

  • Environment, czyli jak sama nazwa wskazuje tekstura otoczenia. Jeśli chcemy nadać wrażenie, że nasz błyszczący model samochodu znajduje się w parku, wystarczy wybrać odpowiednie zdjęcie i gotowe. Dzięki temu wszystkie odbicia będą widoczne w kolorach zależnych od wybranej fotografii, nawet jeśli właściwe tło renderu jest w całości czarne.

 

 

* Użyte obrazy pochodzą z serwisu unsplash.com.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu