Typ Displace. Kolejne zagadnienie z serii tekstur 3D dla Modeli Photoshop. W artykule pokazujemy praktyczne zastosowania modelu.
Drugim typem tekstury służącej do generowania wypukłości jest Displace. Pomimo podobnego wyglądu tekstury uzyskiwane efekty są o wiele bardziej realistyczne, ale wykorzystywanie tej mapy ma też pewne minusy.
Displace jest bardziej rozwiniętą wersją Bumpa. W przeciwieństwie do poprzednio omawianej tekstury wypukłości generowane przez Displace są jak najbardziej rzeczywiste, co oznacza że mogą wchodzić w interakcje z innymi obiektami, mogą też modyfikować krawędzie obiektów, np. budynków.
Tekstura ta również może być używana bez obrazu ustawionego jako Diffuse
Główną wadą tej mapy jest przede wszystkim czas renderowania, a także w wielu przypadkach konieczność przygotowania jej od zera, ręcznie zamalowując obszary wypukłe i wklęsłe.
Czasami można przekształcić przygotowany wcześniej model na teksturę Displace używając do tego tak zwanej mapy wysokości. Taka sztuczka często jest używana przy cyfrowym „rzeźbieniu”, co pozwala uniknąć sytuacji w której musimy eksportować obiekt z dziesiątkami tysięcy krawędzi do innych programów 3D. Zamiast tego stosuje się uproszczony model i właśnie teksturę typu Displace.
Użyte obrazy pochodzą z serwisu wildtextures.com.