Tekstury dla modeli 3D. Na co uważać przy tworzeniu tekstury Displace?

Kontynuując tematykę tekstur 3D rozwijamy temat Displace. W artykule omawiamy problemy jakie niesie tekstura Displace.

Z powodu swojej „niecodzienności” Displace może generować mniejszą lub większą ilość błędów. Poniżej znajduje się krótki poradnik, jak walczyć  z najczęstszymi z nich.

 

Displace potrafi naprawdę mocno obciążyć komputer, dlatego należy używać go tylko tam gdzie to naprawdę konieczne. Dla obiektów widocznych w tle spokojnie wystarczy Bump, lub nawet zmodyfikowany Diffuse.

 

Tak jak to zostało wspomniane wcześniej, obiekty z nałożoną mapą Displace oglądane z bliska często będę potrzebować większej szczegółowości, którą można im zapewnić wybierając format zapisu z większą ilością kolorów. Domyślnie w JPG jest to ok. 16 mln kolorów, jednak tylko 256 poziomów szarości, co może nie zapewnić całkowicie gładkich krawędzi. Skorzystanie z możliwości zapisania 1024 poziomów szarości powinno wyeliminować ten problem.

Tekstury dla modeli 3D. Jakie problemy niesie tekstura Displace?

Na ogół jednak 256 poziomów jest w zupełności wystarczające. Błędy są widoczne jedynie w powiększeniu/ dużej rozdzielczości, co widać na powyższym zdjęciu.

 

Warto pamiętać także o nadaniu końcowemu plikowi lekkiego rozmycia, całkowicie ostre krawędzie nie renderują się zbyt dobrze, zwłaszcza jeśli tekstura ma symulować dużą rozpiętość wysokości.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu