Zbiór kształtów wektorowych

Jak tworzyć i edytować kształty wektorowe w Adobe Photoshop. Z cyklu naszego poradnika omówimy dziś podstawy przetwarzania obiektów wektorowych.

Wektory, jak powszechnie wiadomo, pozwalają na dowolne skalowanie treści bez straty jakości. Używa się ich głównie podczas tworzenia reklam wielkoformatowych, jak i znacznie mniejszych elementów, logotypów, umieszczanych na wizytówkach.

 

Kilku, lub kilkunastu kształtów wektorowych nie można edytować dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych warstw. Przykładowo: nie jesteśmy w stanie bezpośrednio użyć na nich panelu barwa/nasycenie. Oczywiście w ostateczności każdy z kształtów możemy przenieść do postaci rastrowej, ale wtedy utracą one swoje wektorowe właściwości.

 

Na początek stworzymy zbiór kilkunastu kształtów wektorowych:

Kształty wektorowe Photoshop. Poradnik krok po kroku.

 

Następnie, należy zmienić kolory kilku z nich, dzięki czemu kompozycja nie będzie zbyt monotonna.

Kształty wektorowe Photoshop. Poradnik krok po kroku.

 

Do tej pory wszystkie poprawki mogliśmy wykonywać na pojedynczych obiektach. Natomiast teraz niezbędne jest dodanie takiego samego konturu do wszystkich obiektów.

Teoretycznie moglibyśmy po prostu je zaznaczyć i dodać odpowiedni obrys. Wtedy jednak kontur byłby dodany do każdego z elementów osobno, a co za tym idzie, przysłaniałby niektóre z trójkątów.

Aby dodać obrys pod wszystkimi obiektami należy zaznaczyć każdy z nich, a następnie zduplikować i umieścić wszystkie skopiowane warstwy pod tymi utworzonymi już wcześniej. Aby ułatwić wprowadzanie poprawek dobrze jest rozdzielić obydwie grupy np. pustą warstwą.

Kształty wektorowe Photoshop. Poradnik krok po kroku.

 

Aktualnie mamy dwie główne grupy warstw: pierwszą z samym wypełnieniem i drugą, zawierającą wypełnienie i kontur. Teraz możemy zmieniać obydwa elementy zgodnie ze swoimi założeniami.

Kształty wektorowe Photoshop. Poradnik krok po kroku. Kształty wektorowe Photoshop. Poradnik krok po kroku. Kształty wektorowe Photoshop. Poradnik krok po kroku. Kształty wektorowe Photoshop. Poradnik krok po kroku. Kształty wektorowe Photoshop. Poradnik krok po kroku.

Należy jedynie pamiętać aby zmian w wypełnieniu dokonywać na pierwszej grupie, a zmian w obrysie – na drugiej.

 

Elementy wektorowe posiadają znacznie więcej ciekawych modyfikacji, ale większość z nich jest dostępna w programach służących typowo do pracy z kształtami wektorowymi. Dwa najpopularniejsze to Adobe Illustrator (dostępny w pakiecie Creative Cloud) i CorelDRAW.

Podziel się wiedzą z innymi

odpowiedź na "Zbiór kształtów wektorowych"

Komentarz do postu