Dziś na warsztat bierzemy nocne zdjęcie panoramiczne, w których dokonujemy niezbędnych zabiegów kosmetycznych.
Zdjęcia nocne sprawiają problemy właściwie wszystkim aparatom, ale tylko w nocy możemy uzyskać oświetlenie ukazujące miasto w zupełnie innej perspektywie. Mimo że zazwyczaj na tego typu fotografiach występuje szum, dzięki wysokiej rozdzielczości zdjęć panoramicznych staje się on praktycznie niewidoczny przy zwykłym powiększeniu.
- Połącz wszystkie zdjęcia w panoramę. Na podanym przykładzie brakuje co najmniej jednego zdjęcia, dlatego kompozycja jest niekompletna. W normalnych warunkach moglibyśmy po prostu wykadrować brakującą część, ale teraz spowodowałoby to utratę sporej części obrazu. Dlatego zamiast tego posłużymy się narzędziami kopiującymi podobne elementy z innych części zdjęcia.
- Aby wspomniane metody zadziałały konieczne jest utworzenie nowej, jednolitej warstwy i scalenie jej z edytowanym zdjęciem. Obszary których nam brakuje nie mogą być przezroczyste.
- Następnie za pomocą narzędzi Łatka, albo Stempel wypełnij brakujące fragmenty oraz popraw nierówności np. za pomocą Punktowego pędzla korygującego.
- Teraz jest dobry moment aby poprawić nierówności wynikające z automatycznego łączenia obrazów.
- Na wszystkich warstwach należy także użyć filtru o nazwie Inteligentne wyostrzenie. Powinno to znacznie poprawić wyrazistość zdjęcia.
- Finalna fotografia wygląda następująco:
- Oprócz wspomnianych metod zostały użyte także standardowe sposoby edycji zdjęć – panel Poziomy, Balans kolorów i winieta.