Po przerwie wracamy do naszej serii poświęconej tworzeniu tekstur dla modeli 3D. W tym artykule omówimy tekturę typu reflect.
W poprzedniej części omówiliśmy podstawowy typ tekstury, teraz pora na jej uzupełnienie. Jest ono bardzo proste w przygotowaniu, dlatego nikomu nie powinno przysporzyć większych trudności.
Kolejnym typem tekstury jest Reflect. Z założenia pozwala ona zdefiniować które części obiektu mają odbijać światło, a które nie. Wygląda to podobnie jak w przypadku masek warstw utworzonych np. w Photoshopie. Białe obszary oznaczają maksymalną zdolność odbijania świateł, a czarne – jej brak.
Najczęściej jest to po prostu czarno-biała kopia obrazu zdefiniowanego jako Diffuse, z drobnymi przekształceniami jasności, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby użyć innego wzoru.
Skorzystanie z deseniu często pozwala zasymulować ciekawszy wygląd materiału, bez konieczności korzystania z mapy Diffuse. Na poniższym screenie tło zostało wykonane wyłącznie z użyciem tekstury typu Reflect:
Należy pamiętać że to, jak zachowują się tekstury zależy w dużej mierze od silnika renderującego (Vray, Corona). Sam program w którym tworzymy model ma w tym przypadku drugorzędne znaczenie.
* Użyte obrazy pochodzą z serwisu wildtextures.com.