Płonąca karta

Sztuczki z kartami są bardzo popularne, zwłaszcza jeśli połączy się je z ogniem. W realnym świecie jest niewielka szansa na uzyskanie idealnego ujęcia na zdjęciu tego typu. Z użyciem Photoshopa stworzenie efektu płonącej karty jest o wiele łatwiejsze.

Na początku zrób kopię głównej warstwy i usuń z niej wszystkie obiekty poza tłem.
płonąca karta poradnik photoshop płonąca karta poradnik photoshop
Ten etap nie musi być zbyt dokładny. Tło utworzone na tej warstwie będzie widoczne tylko w kilku miejscach na brzegach karty.

Następnie wklej zdjęcie ognia. Można zrobić je samemu lub też użyć jednej z wielu internetowych fotografii. Ważny szczegół – tło musi być idealnie czarne.
płonąca karta poradnik photoshop

Na tym etapie możesz wstępnie przesunąć całą warstwę do jednego z rogów, aby oszacować obszar zajmowany przez ogień. Tryb mieszania warstwy to Ekran. Użycie tego trybu eliminuje konieczność wycinania płomieni z tła.
płonąca karta poradnik photoshop

Jeżeli musimy obrobić kilkadziesiąt ujęć tego typu i zależy nam na czasie możemy skończyć pracę nad zdjęciem w tym miejscu. Jeśli jednak zajmujemy się tylko pojedynczą fotografią dobrze jest poświęcić kilka(naście) minut na dopracowanie szczegółów.

Tymczasowo ukryj warstwę z płomieniami. Skopiuj oryginalną warstwę (z kartą do gry) i przesuń ją bezpośrednio pod warstwę z ogniem. Następnie, używając Gumki lub Maski wymaż z niej róg. Krawędzie powinny być lekko poszarpane.
płonąca karta poradnik photoshop

Używając kolejno pomarańczowego, czerwonego i czarnego pędzla z niskim poziomem twardości obrysuj krawędź karty. Możesz wcześniej zaznaczyć jej obszar, aby obrys był dokładniejszy.
płonąca karta poradnik photoshop

Przedostatni etap to odkrycie warstwy z płomieniem i dokładne dopasowanie jej do karty.

Na końcu warto poświęcić chwilę na poprawę jasności, i balansu kolorów kompozycji. Kolor tła został zmieniony na fioletowy, lepiej komponujący się z ogniem. Do karty została dodana odrobina żółtej barwy, a płomienie otrzymały lekką, niebieską poświatę. Warto zaznaczyć że warstwa z ogniem była edytowana niezależnie od reszty zdjęcia.

płonąca karta poradnik photoshop

*Zdjęcie płomieni pochodzi z serwisu morguefile.com.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu