11. Stosowanie filtrów

Filtry Photoshop, ich zastosowanie oraz ustawienia. Pokażemy wizualizację efektu zastosowanych filtrów.

Filtry w programie Adobe Photoshop pozwalają w uatrakcyjnić edytowany obraz lub dopasować go do potrzeb kompozycji, np. poprzez dodanie odpowiedniej faktury. Inne popularne efekty to m.in. rozmycie, redukcja szumu, albo generowanie chmur.

 

Wszystkie filtry można znaleźć w menu o tej samej nazwie, znajdującym się na górze okna. Są one podzielone na kategorie oraz ułożone alfabetycznie

Aby zastosować którykolwiek z filtrów należy najpierw utworzyć nowy projekt i wybrać odpowiednią warstwę. Po kliknięciu na wybrany efekt wyświetli się dodatkowe okno z ustawieniami i podglądem obrazu po zastosowaniu filtru. Możemy również zaznaczyć opcję Podgląd, aby zobaczyć zmiany na całym obrazie bez konieczności ich stosowania (generowanie podglądu może chwilę potrwać).

Poznaj filtry Photoshop. Omówienie, wizualizacja.

 

Obsługa tych okien z reguły ogranicza się do obsługi kilku suwaków odpowiadających za natężenie poszczególnych parametrów efektu. Niektóre efekty, takie jak Solaryzacja w ogóle nie posiadają swoich ustawień – efekt tworzony jest bezpośrednio po kliknięciu na nazwę filtru.

 

Oprócz standardowego menu z filtrami dostępna jest także Galeria filtrów pozwalająca na tworzenie bardziej artystycznych efektów, takich jak np. akwarele czy pastele. Efekty z tej grupy także mają swoje ustawienia a ich podgląd widoczny jest w lewej części okna.

Poznaj filtry Photoshop. Omówienie, wizualizacja.

 

Najciekawszą funkcją filtrów w programach graficznych jest możliwość ich łączenia aby uzyskać nowe wzory. Często wykorzystywane jest także łączenie filtrów z trybami mieszania warstw i ustawieniami jasności/koloru.

Poniżej przedstawione są przykładowe filtry domyślnie znajdujące się w Photoshopie:

 

Poznaj filtry Photoshop. Omówienie, wizualizacja. Poznaj filtry Photoshop. Omówienie, wizualizacja. Poznaj filtry Photoshop. Omówienie, wizualizacja. Poznaj filtry Photoshop. Omówienie, wizualizacja. Poznaj filtry Photoshop. Omówienie, wizualizacja. Poznaj filtry Photoshop. Omówienie, wizualizacja.  

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

* Oryginalne zdjęcie pochodzi z serwisu morguefile.com.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu