Przy tworzeniu tego obrazu zostały wykorzystane podstawy pracy na warstwach, użycia pędzla oraz modyfikacji jasności i kontrastu. Kluczem do uzyskania dobrego efektu jest odpowiednie dopasowanie do siebie obydwu warstw.
Zacznijmy od otworzenia źródłowego zdjęcia w Photoshopie.
Najważniejszym elementem tego fotomontażu jest zamiana chmur na zdjęciu na znacznie ciemniejsze. W tym celu należy wkleić inne zdjęcie nieba do naszego pliku.
Kolejnym krokiem jest przycięcie właśnie wklejonej warstwy tak, aby pokrywała się z krajobrazem widocznym na pierwszym zdjęciu. Można to zrobić za pomocą narzędzi zaznaczania, takich jak różdżka, albo po prostu za pomocą gumki usunąć niepotrzebne piksele.
Główną część zadania mamy już za sobą. Aby końcowy efekt wyglądał realistycznie należy poprawić w nim kilka szczegółów dotyczących dopasowania do siebie obydwu warstw.
Na tym etapie najważniejsza jest zmiana jasności i nasycenia początkowego obrazu. Metoda jest dowolna, w przykładzie została użyta edycja poziomów, oraz panel barwa/nasycenie. Należy pamiętać także o delikatnym zwiększeniu kontrastu.
Aby podkreślić mroczną atmosferę zdjęcia należy jeszcze usunąć kilka białych punktów widocznych w tle (nad belką siana).
Przedostatnim etapem jest dopasowanie jasności chmur za pomocą pędzla i/lub gradientu. Na horyzoncie obraz powinien być ciemniejszy, dlatego wymienione narzędzia sprawdzą się lepiej niż edycja jasności i kontrastu całej warstwy.
Na końcu należy jeszcze dodać poprawki dotyczące jasności i koloru całego obrazu. Przydatne może okazać się także dodanie lekkiej winiety.
Oryginalne zdjęcia pochodzą z serwisu morguefile.com.