Tekstury dla modeli 3D. Wprowadzenie

Wprowadzenie do cyklu tekstury dla modeli 3D rozpoczyna mikroserię porad związanych z teksturami 3D w programie Phototoshop. Zobacz podstawowe informacje.

Aby ułatwić pracę nad modelami 3D w większości z nich stosuje się tekstury, zamiast pracochłonnego modelowania każdego szczegółu. Pozwala to również oszczędzić dużo mocy obliczeniowej, zwłaszcza podczas procesu tworzenia obiektu. Tworzenie tekstur to właściwie osobna dziedzina pracy w przestrzeni 3d, wiążąca się z wieloma bardziej skomplikowanymi zagadnieniami, dlatego poniższy tekst koncentruje się bardziej na przedstawieniu podstaw teksturowania osobom na ogół zajmującym się pracą w 2D.

Tekstury dla modeli 3D - wprowadzenie. Poradnik Photoshop.

Tekstura może być zapisana w zwykłym pliku JPG, PNG, czy nawet PSD, jednak w celu zmniejszenia rozmiaru zazwyczaj stosuje się tekstury JPG. Proporcje obrazu to najczęściej 1:1, czyli po prostu kwadratowe. Wymiary tekstur również są specyficzne, najczęściej spotykane są tekstury o wielkości wyrażanej w px:

  • 128×128
  • 256×256
  • 512×512
  • 1024×1024
  • 2048×2048
  • 4096×4096
  • 8192×8192

Przy czym ostatni format jest używany stosunkowo rzadko – podczas renderowania scen filmowych wymagających wysokiej jakości. Im mniejszy fragment zajmuje obiekt z teksturą w finalnym obrazie, tym mniejszą teksturę się stosuje. Mniejsze obrazy są używane także w grach, gdzie od doskonałej jakości ważniejsza jest płynność rozgrywki. Twórcy nie mogą sobie pozwolić na sytuacje w których jedna klatka obrazu jest renderowana przez kilka godzin, jak może mieć to miejsce podczas tworzenia filmu czy animacji.

Poniżej znajduje się wizualne porównanie wielkości map o boku 1024 i 8192 px:

Tekstury dla modeli 3D - wprowadzenie. Poradnik Photoshop.

 

* Użyte obrazy pochodzą z serwisu wildtextures.com.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu