Bluescreen – jak poradzić sobie z błędami BSOD na błękitnym ekranie Windows

Co zrobić, gdy Windows się zawiesi, wyświetlając niezrozumiałe komunikaty na błękitnym tle typu bluescreen? Podajemy sposób.

Na wstępie chciałbym wyjaśnić czym tak naprawdę jest niebieski ekran śmierci zwany popularnie BSODem. Jest to objaw krytycznego błędy systemu Windows bądź też uruchomionej aplikacji, zawierający najczęściej tylko niezrozumiały dla nas kod błędu. W poniższym poradniku pokaże państwu jak poradzić sobie z takim błędem.

W pierwszym kroku należy pobrać i uruchomić program WhoCrashed – link do pobrania pod artykułem.

Po uruchomieniu programu będziemy mieć do wyboru kilka opcji, zakładając, że interesuje nas tylko naprawienie błędu związanego z BSODem, klikamy przycisk Analyze.
Bluescreen - rozwiązanie problemu typu BSOD

Program zacznie analizować logi z BSODów. Po zakończeniu tej operacji musimy przesunąć okienko w dół aby odnaleźć sekcję Crash Dump Analysis. Nasz log będzie opisany datą oraz godziną. Sprawcę problemu znajdziemy w linijce podkreślonej na obrazku.
Bluescreen - rozwiązanie problemu typu BSOD

W moim przypadku błędy powodował plik syntp.sys , aby dowiedzieć się za co odpowiada ten plik wystarczy wklepać jego nazwę w przeglądarkę internetową. Najczęściej będzie to nieaktualny bądź uszkodzony sterownik, w celu usunięcia problemu należy zainstalować najnowszą wersję.

Możemy właściwie tylko przeprowadzić analizę błędów, i sprawdzić jakie sterowniki mamy zainstalowane w systemie. Jednak program ten jest wręcz doskonały w swoim głównym zastosowaniu. Prawie zawsze jest w stanie stwierdzić, który sterownik/urządzenie odpowiada za brak stabilności systemu. W dodatku często też jest w stanie nam podpowiedzieć czy problem leży po stronie sterownika czy po stronie sprzętu. Mogę szczerze powiedzieć, że program przyda się nawet profesjonalistom aczkolwiek oni za niego muszą zapłacić około 30$

Pobierz WhoCrashed

http://download.cnet.com/WhoCrashed/3000-2094_4-75205821.html

Ocena 9/10

+skutecznie rozpoznaje problem
+pomaga stwierdzić czy problem leży po stronie software czy hardwaru
+darmowy do zastosowań domowych
-mało opcji konfiguracyjnych

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu