Przygoda z Urzędem Celnym- czyli jak poradzić sobie z procedurami celnymi

Poradnik zakupów w Chinach. Procedury celne, jak sobie z nimi poradzić? Płacimy podatek vat i cło za zakup w Chinach. Opis formalności.

Zamawiając jakiekolwiek droższe produkty z Chin, musimy się liczyć z prawdopodobieństwem nałożenia na nas dodatkowej opłaty przez nasze państwo czyli w skrócie VATem. Opłata ta wynosi 23% od wartości naszego zamówienia, zostajemy również obarczeni dodatkowymi kosztami celnymi (najczęściej wynoszącymi około 7 złotych składa się na nie wysłanie listu z wezwaniem do opłacenia vatu, oraz koszty przelewu na konto urzędu celnego).  W tym tekście krok po kroku pokaże jak wyglądają kroki, które musimy podjąć aby otrzymać naszą upragnioną paczkę.

 

Jak rozpoznać, że zostaliśmy obarczeni opłatą celną? Pierwszą oznaką jest  status śledzenia paczki taki jak na obrazku poniżej

cło za zakup w Chinach

Gdy ujrzymy ten status możemy być właściwie pewni, że po około dwóch dnia roboczych otrzymamy list  z wezwaniem do przedstawienia dokumentów niezbędnych do obliczenia wysokości opłat celnych. W moim przypadku wyglądał on następująco

cło za zakup w Chinach
Kliknij aby powiększyć.

Co należy zrobić po otrzymaniu takiego zawiadomienia? Pierwszym krokiem jest zrobienie zrzutu aukcji na której zakupiliśmy dany przedmiot. Następnie musimy zdobyć potwierdzenie zapłaty za przedmiot (nie jest to problemem większość bankowych serwisów online udostępnia potwierdzenia transakcji  w formie pdf), oraz wykonać skan naszego dowodu osobistego ( w przypadku braku możliwości wykonania takowego wystarczy nasz nr pesel). Kolejnym krokiem jest wysłanie mailem/faksem tych dokumentów wiadomość musi również zawierać informację o nr magazynowym naszej przesyłki (informacja na ten temat znajduję się w liście). Alternatywną opcją jest osobiste przedstawienie wymienionych powyżej dokumentów w Urzędzie Celnym. Po zakończeniu procesu celnego (zwykle trwa do ok 2 tygodni) nasza paczka dociera do nas, a my opłatę uiszczamy listonoszowi bądź też na poczcie.

Wskazówka

Jeżeli zależy nam na czasie  możemy spróbować przyspieszyć ten proces. Wystarczy od razu po otrzymaniu informacji o zatrzymaniu paczki  ( w  zakładce śledzenie na poczta-polska.pl), wysłać maila z potrzebnymi dokumentami na adres naszego urzędu celnego. W miejscu nr magazynowego podajemy wtedy numer śledzenia paczki.

Zakupy w Chinach. Poradnik.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu