Nowy slot M.2 i nowy interfejs PCI-Express x4 NVMe daje ogromne prędkości dla dysków SSD NVMe, co sprawia, że jeszcze wygodniej korzystamy z komputera.
Na wstępie wspomnę o starych już dobrze znanych „twardzielach”. Dyski twarde HDD są często narażone na uszkodzenia mechaniczne spowodowane wstrząsami czy uderzeniami, ponieważ posiadają ruchome elementy potrzebne do ich działania, są masywne i ciężkie. Charakteryzują się dużymi pojemnościami, lecz małymi prędkościami. Powyższy test pokazuje nam przykładowe prędkości takiego dysku, gdzie prędkości nie przekraczają nawet 200Mb/s Aktualnie dyski HDD są coraz częściej zastępowane szybszymi dyskami SSD.
Dyski HDD spokojnie sobie leżą w naszej skrzyneczce jako magazyny danych, więc skupimy się głównie na dyskach SSD. Dyski SSD, wyróżniają się o wiele większą prędkością od HDD, lecz są ich dwa rodzaje. Mianowicie dysk SSD z interfejsem Sata III oraz dysk SSD z interfejsem PCIex4 NVMe. Pierwszy z nich występuje w zwykłym formacie 2.5 cala oraz nowym rozmiarze M.2. Drugi z nich natomiast jest jedynie w formacie M.2.
Co daje nam producent?
Dyski na pierwszy rzut testowane modele różnią się wielkością, lecz tak jak wspominałem, są także dyski SSD z interfejsem Sata III o rozmiarze M.2, więc wielkość nie ma większego znaczenia. Największą różnicą są dwa całkiem różne interfejsy. Nowy interfejs PCI-Express x4 NVMe daj nam możliwość uzyskania kilkakrotnie większych prędkości odczytu jak i zapisu w porównaniu do starego interfejsu Sata III. Nominalny czas pracy jest większy po stronie wolniejszego dysku. To są jednak liczby podawane przez producentów, więc sprawdzimy wartości w praktyce.
Liczby w praktyce
Prędkości powyższych dysków były testowane za pomocą programu CrystalDiskMark. Zaczynając od Adaty SU800, szybkość odczytu jest praktycznie idealna względem zapewnień producenta, szybkość zapisu jest lekko poniżej wartości 520 MB/s, więc mieści się w granicach progu. Natomiast podczas testów Samsunga EVO 970, pojawiły się wartości wyższe od tych w opisie. Mianowice prędkość odczytu jest o 170 MB/s wyższa, a prędkość zapisu o 40 MB/s. To dobrze świadczy o markach, ponieważ podczas użytkowania, prędkości nadal zachowują swoje wartości.
Co do porównania względem siebie obu dysków, tak jak wcześniej wspominałem zauważamy znaczącą różnicę spowodowaną zastosowaniem innego interfejsu. Starszy interfejs Sata III zapewnia maksymalnie 600Mb/s, gdzie PCI-Express daje nam teoretycznie możliwość osiągania ogromnych prędkości nawet do 16000 MB/s. Co daje nam potencjał na osiąganie coraz lepszych wyników konkurujących z poprzednikiem. Sata III potrzebuje podwójnego okablowania do działania, M.2 nie potrzebuje żadnego, ponieważ wystarczy umiejscowić w nim dysk na płycie głównej dzięki czemu oszczędzamy miejsce. Adata SU800 posiada kość pamięci TLC, pozwala zapewnić zadowalające prędkości tanim kosztem, lecz są najmniej trwałe. Samsung 970 EVO posiada kość pamięci MLC, które zapewniają wspominane duże prędkości i większą trwałość od MLC.
Czas potrzebny do uruchomienia systemu bios odczytałem z poziomu Menadżera zadań i widnieje on pod testami prędkości dysków. Różnica jest niewielka w granicach jednej sekundy. Podobnie tyczy się to wczytywanie lokacji w grach. Czas wczytywania jest bardzo podobny lub nawet i taki sam. Największą różnicę zobaczymy dopiero przy przenoszeniu większej pojemności plików. Podczas kopiowania 20Gb plików Samsung EVO 970 radzi z tym sobie w ciągu 72 sekund, gdzie ADATA SU800 ponad dwa razy dłużej, aż 162 sekundy.
Podsumowanie
Sata III jest aktualnie standardem, więc powinien się sprawdzić w każdej konfiguracji, przykładowo do przyspieszenia działania starego PC-ta. Dyski NVMe są wybierane często przy zakupie nowego sprzętu ze względu na różnicę prędkości i zaoszczędzenie miejsca dzięki slotowi M.2, występującym przy nowszych płytach głównych oszczędzając przy tym miejsca. Ceny obu dysków powoli wyrównują się, więc warto iść z duchem czasu i zaopatrzyć się w najnowszą technologię.