Gry rodzinne – mieszane gatunki cz. 1

Gry dla całej rodziny w których akcja dzieje się błyskawicznie. Niezapomniane chwile wspólnych kuchennych i taktycznych zmagań.

Overcooked 1 i 2

Także dla dzieci w wieku 3+

Overcooked to niezwykła gra akcji przeznaczona także dla młodszych graczy. Sprawdza nasze umiejętności komunikacji i zgrania z partnerem. Zarówno pierwsza odsłona, jak i druga są wartościowymi produkcjami, które warto przetestować.

W pierwszej części lawirujemy po kuchniach świata, czasem gotując przysmaki na statkach, w powietrzu, czy między dwoma kuchniami oddzielonymi torem wyścigowym lub przejściem dla pieszych. Nasze zadanie jest bardzo proste. Wykonać jak najwięcej zamówień w czasie 3 minut. W tym celu korzystamy z coraz to nowych przepisów oraz walczymy z trudnościami stworzonymi przez samą lokalizację.

Druga jest bardzo podobna. W niej do naszej dyspozycji oddana została możliwość rzucania, dzięki czemu znacznie przyspieszamy pracę w kuchni lub dostarczamy składniki w niedostępne dla nas miejsca. Zdarza się bowiem, że zmuszeni jesteśmy do wymiany składników pomiędzy dwoma kucharzami znajdującymi się w dwóch oddzielnych pokojach. Jeden z nich ma składniki, które potrzebne są drugiemu i odwrotnie, więc przerzucając je sobie przez niemal całą planszę, jest najlepszym rozwiązaniem.

Druga odsłona przenosi nas w inne rejony z kilkudziesięcioma kuchniami, w których przychodzi nam gotować. Warto wśród nich wymienić kuchnie na tratwach, w szkole czarodziejów, a nawet w kosmosie.

W grze została lekko zarysowana warstwa fabularna. Naszym celem na końcu jest ugotowanie wielkiego potwora, a wszystkie plansze wcześniej mają za zadanie nas do tego przygotować.

Overcooked 1 i 2 pozwalają na grę w kooperacji w maksymalnie 4 osoby. Tylko druga część pozwala na wspólną zabawę poprzez sieć internetową.

Mario + Rabbids: Kingdom Battle

Klasyfikacja wiekowa : Pegi 7

To nieco odmienna produkcja, która równie wysoko podnosi poprzeczkę młodym graczom. Tym razem sprawdza ich zdolności wykorzystania mechanik gry na własną korzyść i myślenia strategicznego. W Mario + Rabbids: Kingdom Battle znajdziemy najlepsze i najbardziej dopracowane mechaniki, które widzieliśmy także w innych produkcjach, takich jak np. X-COM.

Przygoda rozpoczyna się, gdy do Grzybowego Królestwa trafiają króliki z innej bajki, które dzięki okularom VR zmieniają otoczenie w niepowtarzalny sposób. Mario, wraz z przyjaciółmi i kilkoma królikami staje przed wyzwaniem doprowadzenia krainy do ładu. Niestety syn Bowsera porywa królika z okularami VR oczywiście w niecnych zamiarach. Wtedy Mario i reszta paczki wyruszają w pościg po czterech różnych światach, by wreszcie dopiąć swego.

Gra toczy się jednocześnie w czasie rzeczywistym, gdy poruszamy się po mapie świata oraz w trybie turowym, w trakcie potyczek. W potyczkach wykorzystujemy broń palną i inne przyrządy służące do walki. Jest to niepowtarzalny jak dotąd koncept z gier świata Super Mario. Niektórym wciąż trudno się przyzwyczaić do widoku uzbrojonego byłego hydraulika. I nic w tym dziwnego.

Podczas turowych pojedynków przychodzi nam sprawdzić własne zdolności taktyczne. Często jesteśmy zmuszeni do wykorzystania osłon i elementów otoczenia na swoją korzyść. Sprawdzeniu podlega także zdolność gry zespołowej i umiejętne rozlokowanie własnych postaci na mapie. Każdy z bohaterów dysponuje innymi zdolnościami lub walczy z wykorzystaniem innego rodzaju broni. Jedni są lepsi w walce z dystansu, gdy inni lepiej radzą sobie w bliskim kontakcie. Trzeba mieć też na względzie, że zarówno nasi bohaterowie, jak i przeciwnicy często mają bardzo wielki zasięg ruchu, co może skutkować łatwym oflankowaniem.

W Mario + Rabbids: Kingdom Battle znajdziemy wiele zagadek. Mają one raczej środowiskowy charakter i zmuszają nas do przesunięcia skrzyń, czy wielkich klocków na odpowiednie pole. Zdarzają się trudniejsze zagadki, ale jest ich jak na lekarstwo.

Gra jest przyjemna, ale może stanowić wielkie wyzwanie szczególnie dla młodszych graczy, którzy mieli mały kontakt z grami taktycznymi. Postacie są bogato animowane, otoczenie kolorowe, a efekty niczego sobie. Gra zdecydowanie zasługuje na to, by wystąpił w niej Mario, z którym gry i serie niezwykle często zdobywają bardzo wysokie oceny graczy i recenzentów.

*Filmy z kanałów YouTube: Xbox, PlayStation, Nintendo

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu