Nie da się ukryć, że żyjemy w dobie portali społecznościowych i zdecydowana większość nas posiada na nich swoje prywatne konta dlatego konieczne jest zapewnienie sobie maksymalnej ochrony w sieci. W jaki sposób unikać oszustw i pułapek zastawianych przez cyberprzestępców? Istnieje kilka żelaznych zasad, które przestrzegane zapewnią nam spokojny sen bez obaw, że prywatne zdjęcia czy konwersacje trafią w niepowołane ręce.
Ostatnie lata pokazały, że cyberprzestępcy w internecie czują się jak ryba w wodzie tworząc coraz to nowsze wirusy, które posiadają tylko jeden cel – zaszkodzić użytkownikom. Aktualne oprogramowanie antywirusowe to zdecydowane „must have”, ale nawet najlepszy program nie zapewni nam stuprocentowej ochrony jeżeli nie będziemy zwracać uwagi na kilka „szczegółów” jakby się mogło wydawać.
Hasła do kont
Decyzja żałożenia konta we wspomianych już portalach społecznościowych albo utworzenie własnej skrzynki pocztowej wiąże się z ustawieniem naszego hasła. Wiele osób, aby zapamiętać dane potrzebne do logowania stosuje proste i łatwe do odgadnięcia hasła. Dobrze znana już metoda tworzenia hasła na zasadzie naszego imienia i daty urodzin np. „marek1979” nie jest zbyt dobra. Nasi znajomi mogą doskonale znać datę naszych urodzin i co jeśli sąsiad, za którym dodatkowo nie przepadasz dostanie się na Twoje konto i zobaczy lub opublikuje rzeczy, które nigdy miały nie ujrzeć światła dziennego? Stosowanie prostych haseł można porównać z dobrowolnym przekazaniem komuś portfela. Bez sensu.
Mocne hasło to nie kaprys admina. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo.
Aby hasło zyskało na sile powinno składać się z cyfr, liter różnej wielkości oraz znaków specjalnych (tj. @^$%!@!$). Powołując się na powyższy przykład nawet najprostsze hasło szybko można zmienić na znacznie trudniejsze – „m4Rek!979” to proste, prawda? Dodatkowo warto zastosować się do zasady: Jedno konto – jedno hasło. Nie poleca się stosować jednego hasła do wszystkiego portali, ponieważ wyciek z jednego oznacza otworzenie bramki na wszystkie inne.
Poczta elektroniczna oraz bankowośc online
Zanim stworzysz prywatny adres e-mail upewnij się, że strona na której starasz się zarejestrować posiada zabezpieczenia. Obecnie jedną z najbezpieczniejszych i przy okazji najbardziej polecanych jest poczta od Google czyli GMAIL. Obcowanie z pocztą to również wiedza o tym, by nie otwierać żadnych podejrzanych wiadomości, a tym bardziej nie pobierać żadnych załączników, które są w nich zawarte. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie folderów oraz oznaczeń by wiedzieć, że użytkownik który wysyła nam wiadomość jest na 100% sprawdzony.
Sytuacja logowania się na stronie banku jest identyczna – przed wpisaniem jakichkolwiek danych niezbędne jest upewnić się, że jesteśmy na oficjalnej stronie naszego banku. Cyberprzestępcy są na tyle sprytni, że aby wykraść dane robią strony, które na pozór wyglądają tak samo, ale w rzeczywistości mają za zadanie wyciągnięcie naszych danych.
Jak sprawdzić czy Twój mail oraz facebook zaatakowali hakerzy?
Lepiej zapobiegać niż leczyć!
Te kilka drobnych rzeczy o którch właśnie się dowiedziałeś może pomóc zachować Ci bezpieczeństwo. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć dlatego nie możesz również zapomnieć o:
- stosowaniu kilku adresów mailowych – jeden dla znajomych, drugi do spraw związanych z pracą, a trzeci np. do portali społecznościowych oraz innych serwisów w których tworzysz konta.
- rób kopie zapasowe ważnych dokumentów
- w przypadku włamania na konto jak najszybciej zgłoś to do administratora – pomoże Ci odzyskać konto i zmienić hasło.
- uważaj co instalujesz i czytaj uważnie wszystkie komunikaty.
- po podłączeniu do komputera urządzenia przenośnego takiego jak np. telefon, mp4 czy pendrive zawsze pamiętaj o przeskanowaniu go! Bez tego bardzo łatwo można „zarazić” nasz komputer wirusem.
- zawsze pamiętaj o wylogowani się z konta bankowego, portalu społecznościowego lub np. skrzynki pocztowej kiedy skończysz z nich korzystać.
jak dla mnie to internetsie robi teraz troche niebezpieczny. nie dosc ze dzieciaki maja dostep do wszystkich stron to jeszcze tam wchodza, najgorszej jest z dziecmi w wieku gimnazjalnym bo one sa najbardziej ciekawe tego co zakazane. dlatego potrzebuje czegos co mnie ochroni, jakis antywirus ktory ma ta funcjke ochorny, ktos cos poleci??