Jak przyspieszyć sieć WiFi? Optymalizacja sieci bezprzewodowej.

Jeśli masz sieć bezprzewodową w biurze bądź bloku, prawdopodobnie dookoła funkcjonuje więcej punktów dostępowych należących do innych mieszkańców lub biur. W celu zwiększenia wydajności sieci warto zastanowić się nad zakresem częstotliwości w jakich działa Twój access point.
Zacząć trzeba od decyzji, na którym kanale umieścić naszą sieć. Pomiarów wykorzystania poszczególnych kanałów WiFi dokonać możemy za pomocą paru darmowych narzędzi. Jedną z najwygodniejszych metod jest użycie smartfona z Androidem i programu „WiFi Analyzer„. Na przejrzystym wykresie widzimy sieci bezprzewodowe i ich kanały wraz z siłą sygnału. Możemy także otworzyć zakładkę „Channel rating” – kanał z największą ilością gwiazdek jest najmniej używany.

Jak przyspieszyć sieć WiFi? Optymalizacja sieci.
Fot. WiFi Analyzer

Najlepiej wybrać kanał 1., 6. lub 11. – te są najczęściej używane ponieważ ich częstotliwości nie nachodzą na siebie. Jeśli jednak są bardzo „zatłoczone”, powinniśmy wybrać kanały pośrednie. Kanał naszego WiFi wybieramy korzystając z interfejsu graficznego do konfiguracji routera, najczęściej dostępnego z poziomu przeglądarki.

Niektóre routery same analizują otoczenie i wybierają właściwy kanał, jednak zawsze warto sprawdzić rzeczywistą konfigurację. Pomiaru wykorzystania sieci możemy czasem dokonać z poziomu samego punktu dostępowego.

Jak przyspieszyć sieć WiFi? Optymalizacja sieci.
Fot. RouterOS

Jeżeli Twój router obsługuje WiFi o częstotliwości 5GHz, warto zastanowić się nad uruchomieniem sieci w nowym standardzie lub jednocześnie w dwóch trybach. Zanim jednak to zrobisz, warto upewnić się jakie standardy obsługiwane są przez urządzenia które mamy w domu lub biurze, a także przez sam punkt dostępowy.

Najważniejsze standardy dotyczące sieci bezprzewodowych LAN:

  • 802.11b, 802.11g: najbardziej popularne standardy transmisji obsługiwane przez większość urządzeń obecnie w użyciu. Częstotliwość: 2.4GHz.
  • 802.11n: pierwsza specyfikacja używana na szeroką skalę która umożliwia operowanie w trybach 2.4 lub 5GHz (nie jednocześnie). Rozważając kupno urządzenia obsługującego standard „n” warto jednak upewnić się, czy posiada ono antenę 5GHz i rzeczywiście może korzystać z sieci o tej częstotliwości. Niektórzy producenci umieszczają bowiem „WiFi 802.11n” w specyfikacji urządzenia, jednak z zastrzeżeniem że tylko tryb 2.4GHz jest obsługiwany (np. Apple w przypadku iPhone’a 4).
  • 802.11ac: najnowszy standard, pozwala na kompatybilność wsteczną w postaci jednoczesnego działania w obu trybach: 2.4GHz oraz 5GHz.

Częstotliwość 5GHz leży poza zasięgiem zakłóceń wywołanych między innymi przez mikrofalówki i urządzenia Bluetooth, dlatego sieć WiFi działająca w 5GHz jest bardziej wydajna niż te oparte na starszych standardach. Poza tym mniejsza ilość szumu oznacza mniejsze wzmocnienie sygnału w urządzeniach korzystających z sieci, co przekłada się na żywotność baterii. Sieci bezprzewodowe działające w trybie „dual band” (jednoczesne operowanie w trybach 2.4 oraz 5GHz) są ponadto szybsze – jeśli w danej sieci są jakieś urządzenia korzystające z częstotliwości 5GHz, ich ruch sieciowy obciąża tylko jedną z anten, nie czerpiąc z zasobów sieci 2.4GHz. Jeśli jednak z WiFi mają korzystać starsze urządzenia (na przykład iPhone’y przed modelem 5) a nasz router nie może działać w trybie „dual band”, trzeba pozostać przy częstotliwości 2.4GHz.

Podziel się wiedzą z innymi

3 odpowiedzi na "Jak przyspieszyć sieć WiFi? Optymalizacja sieci bezprzewodowej."

  1. Zdecydowanie polecam netgear. Nie ma znaczenia jaka seria – chodzi o samą marki. Nie wiem jak to się dzieje, ale miałem routery dwóch różnych firm, a nie, trzech i tylko przy rozwiązaniach Netgear nie pojawiały się żadne problemy. Zatem chyba o czymś to świadczy, prawda?

    Odpowiedz
  2. Czy taki router Wi-Fi może wpływać na zdrowie? Mój sąsiad zaczął się skarżyć na bóle głowy i problemy ze snem, mój router stoi dokładnie za ścianą gdzie sąsiad ma łóżko.

    Odpowiedz

Komentarz do postu