Jak sprawdzić czy Twój mail oraz facebook zaatakowali hakerzy?

Wielu z Was zastanawia się czy nasze konto na faceboooku przypadkiem nie jest zainfekowane aplikacją, która publikując posty na naszej tablicy ma być powodem kłopotów naszych znajomych. Czy też nasz adres mailowy nie jest już bazie hakerów. Warto zatem sprawdzić czy nasze hasło do poczty internetowej nie zostało np. skradzione. Jak to zatem zrobić? Poniżej odpowiedź.

Adres mail

Za pomocą serwisu  HPI możemy sprawdzić, czy nasz adres e-mail , a także inne danych osobowych (np. numer telefonu, datę urodzenia i adres ) , zostały podane do publicznej wiadomości w Internecie, co wiąże się z możliwością wykorzystania ich do szkodliwych celów. Wchodzimy zatem na stronę: https://sec.hpi.uni-potsdam.de/leak-checker/search i wpisujemy swój adres mailowy, następnie klikamy „Check e-mail adress” w ciągu kilku sekund otrzymamy na naszą skrzynkę odpowiedź. Jeżeli nie otrzymamy szybko odpowiedzi warto sprawdzić folder SPAM czy też inne zakładki poczty w przypadku używania segregatora poczty. Odpowiedź jest w języku angielskim, w przypadku braku naszego adres w bazie ukaże nam się zielony napis:

Czy zaatakowani mnie hakerzy? Facebook, eMail.

Co ważne nasz adres mailowy nigdzie nie zostanie zapisany, a jedynie sprawdzony w bazie zawierające wykradzione dane. Jeżeli nasz adres mailowy nie został skradziony możemy spać bezpiecznie, a jedynie co jakiś czas sprawdzać ponownie wyniki weryfikacji. W przypadku gdy nasz adres znalazł się bazie zawierające wykradzione dane natychmiast powinniśmy zmienić hasło, ale nie tylko do konta pocztowego, ale również do  innych powiązanych z tym adres mailowym serwisów.

 

Facebook

Przyszedł czas na facebooka. Aby sprawdzić czy nasze konto jest bezpieczne wchodzimy w Zakładkę UstawieniaBezpieczeństwoMiejsce logowania. W tym miejscu mamy listę przeglądarek, z których logowaliśmy się do popularnego serwisu społecznościowego. Jeżeli jest coś co wzbudza nasze podejrzenie kliknijmy „Zakończ aktywność”.

Czy zaatakowani mnie hakerzy? Facebook, eMail.

 

Ci, którzy chcą być przezorni zawsze mogą w zakładce „Alerty dotyczące logowania” zaznaczyć opcję, aby w przypadku logowania do konta z nieznanego urządzenia (czytaj komputera, telefonu) przychodziło nam powiadomienie o zagrożeniu i logowaniu w innym miejscu. Wtedy przy logowaniu możemy zapisać dane urządzenie i tylko logowania spoza tych urządzeń będą wysyłane w powiadomieniach. Listę zaufanych urządzeń zawsze możemy sprawdzić w zakładce „Twoje przeglądarki i aplikacje”.

Czy zaatakowani mnie hakerzy? Facebook, eMail.

Aby jeszcze zwiększyć nasze bezpieczeństwo możemy zaznaczyć opcję „Zatwierdzenie logowania” oraz „Wymagaj kodu zabezpieczającego w przypadku dostępu do konta z nieznanych przeglądarek”. Opcje te uaktywniają kod bezpieczeństwa, którego będzie konieczne podanie przy pierwszym logowaniu z nieznanego urządzenia.

Czy zaatakowani mnie hakerzy? Facebook, eMail.

Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić są aplikację mające dostęp do naszych danych, a co niektóre mogą nawet publikować posty w naszym imieniu. Aby sprawdzić jakie aplikacje maja „dostęp” do naszego konta wchodzimy z zakładkę ustawienia –> Aplikacje.

Czy zaatakowani mnie hakerzy? Facebook, eMail.

 

Sprawdzamy aplikacje, które darzymy zaufanie, te których nie znamy lub nie wiem skąd pochodzą po prostu usuwamy. Co więcej możemy przy każdej aplikacji sprawdzić do czego ma dostęp i zmienić jej ustawienia.

Czy zaatakowani mnie hakerzy? Facebook, eMail.

 

Zalecamy co jakiś czas sprawdzać „bezpieczeństwo” własnego adresu mailowy poprzez podany powyżej serwis, jak również stan logowania do facebooka i dostępne na naszym koncie aplikacje. Nie kosztuje to nas dużo czasu, a dajcie względne poczucie bezpieczeństwa naszych danych.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu