Użytkownik root. Niezbędne informacje.

Krok po kroku pokazujemy co zrobić by zrootować Androida. Konto root Androida to pełna kontrola nad urządzeniem. Zobacz jak przechwycić uprawnienia.

System Android jest oparty na tym samym jądrze (ang. kernel) co system Linux.  Systemy te w założeniu są do siebie podobne. Każdy użytkownik systemu Unixo-podobnego za pewne spotkał się z terminem użytkownik root. Podobnie sytuacja ma się z system Android, na nim też możemy uzyskać dostęp do takiego użytkownika i cieszyć się wszystkimi przywilejami jak i odpowiedzialnością z tym związaną.

Jak zrootować Androida aby uzyskać dostęp do maksymalnych uprawnień.
Zdjęcie pochodzi z wikimedia.org

Czym jest root?

Root(ang. korzeń) to potoczna nazwa użytkownika o podwyższonych uprawnieniach występującego w systemach opartych na jądrze Linuxa. Czyli to taki administrator? No właśnie nie, w zależności od systemu super user (inna nazwa roota) posiada nieograniczone możliwości modyfikowania systemu, dostęp do wszystkich plików (również tych systemowych). Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Androida.

 

Co daje nam posiadanie konta Root?

Konto root pozwala nam na lepsze zarządzanie naszym urządzeniem. Wiążę się z tym wiele korzyści między innymi: możliwość przeglądania plików systemowych, zwiększenie bezpieczeństwa naszego urządzenia i ochrona prywatności,  deinstalacja aplikacji systemowych, których nie używamy a niepotrzebnie działają w tle, instalacja z crackowanych aplikacji, bardziej wydajne manipulowanie  danymi w tle,blokowanie wyskakujących reklam, instalacje custom ROMów, oszczędzanie baterii czy lepsze nadzorowanie pamięcią operacyjną. Czy żeby mieć takie możliwości należy „klepać” komendy w androidowym emulatorze? Oczywiście że nie, wystarczą odpowiedne narzędzia zainstalowane ze sklepu Google Play bądź innych źródeł.

Jak zrootować Androida aby uzyskać dostęp do maksymalnych uprawnień.
Emulator konsoli na Androida,

Żeby nie było tak kolorowo.

Konto root daje sporo korzyści ale niesie ze sobą wiele zagrożeń. Pierwszym podstawowym jest możliwość uszkodzenia systemu w trakcie rootowania. Kolejną wadą jest fakt, że wielu producentów nie uznaje gwarancji na urządzenia posiadające super usera ( spowodowane jest to prawdopodobnie możliwością zbyt dużej ingerencji w system). Większe uprawnienia wymagają również zwiększonej czujności  w przypadku instalacji oprogramowania. Często można znaleźć aplikacje, które zamiast nam pomagać po prostu szkodzą np. poprzez wyciek danych. Kiedy posiadamy już dostęp do roota trzeba zwracać uwagę jakie aplikacje chcą z niego korzystać i w jakim celu. Wiele ekspolatorów plików na Androidzie ma funkcje root explorer która odpowiada za przeglądanie i modyfikacje plików systemowych. Nie należy pochopnie usuwać lub przenosić plików w folderach systemowych, gdyż może to skutkować uszkodzeniem systemu.

 

Jak uzyskać konto root?

Wszystko zależy od tego jakie urządzenie posiadamy. Różni producenci mają różne zabezpieczenia, a niektórzy nie mają ich w ogóle. W Internecie można znaleźć bezproblemowo instrukcje rootowania dla popularnych modelów, często nawet w języku polskim. Czasami wiąże się to z koniecznością instalacji specjalnego oprogramowania na naszym komputerze lub po prostu z instalacja aplikacji na telefonie. Należy pamiętać, że każdą czynność wykonujemy na własną odpowiedzialność i sami ponosimy konsekwencję z tym związane. Nikt nie da nam gwarancji, że proces rootowania skończy się sukcesem lub nie uszkodzi nam urządzenia.

Jak zrootować Androida aby uzyskać dostęp do maksymalnych uprawnień.
Przykładowa prośba o uzyskanie dostępa do root. Źródło Google Play.

 

Czy można usunąć konto root?

Tak, jednak wygląda to podobnie jak w przypadku instalacji. Na różnych urządzeniach ten proces może się znacząco różnić. Jednak jedną z najbardziej skutecznych (choć radykalnych) metod jest  reinstalacja systemu.

Podziel się wiedzą z innymi

odpowiedź na "Użytkownik root. Niezbędne informacje."

  1. Najlepiej użyć „Systemless root”, gdyż nie modyfikuje partycji systemowej. Polecam root zrobiony za pomocą „Magisk”. Jest on open source i łatwo go wgrać lub usunąć przez TWRP bootloader, poprzez flashowanie odpowiedniej paczki instalacyjnej.

    Odpowiedz

Komentarz do postu