Nasze aparaty fotograficzne pozwalają na wykonywanie zdjęć o wysokiej rozdzielczości. Jest to niewątpliwa zaleta, gdyż pozwala to na zachowanie dobrej jakości obrazu oraz skuteczną obróbkę poprzez powiększanie i wyodrębnianie dowolnego fragmentu zdjęcia praktycznie bez utraty jakości. Zdjęcia przechowujemy na kartach pamięci lub dyskach o dużej pojemności, dlatego nie mamy problemu ze zmieszczeniem dużej ilości fotek. Problem pojawia się, gdy chcemy przesłać nasze zdjęcia mailem lub umieścić na łamach internetu, gdzie już nie mamy do dyspozycji tak dużych, jak nasze dyski, powierzchni.
Łącze internetowe ma też ograniczony transfer przesyłanych plików i wysyłanie zdjęć w oryginalnym rozmiarze niesie problemy. Co więc zrobić, aby podzielić się zdjęciami z naszymi znajomymi poprzez internet? Skutecznym rozwiązaniem jest zmniejszenie zdjęć do rozmiarów pozwalających na ich podziwianie na ekranie komputera, równocześnie uzyskując zmniejszenie ich objętości i sprawne przesłanie.
Dla mniej wtajemniczonych spróbuję wyjaśnić kilka pojęć.
Rozdzielczość: Zdjęcia cyfrowe jakie wykonują nasze aparaty, składa się z całej masy różnobarwnych pikseli (punktów), które tworzą obraz. Rozdzielczość zdjęcia to nic innego jak ilość pikseli upakowanych w obraz zdjęcia, podana we współrzędnych pionowych i poziomych. Np. rozdzielczość 3200×2400 oznacza, że nasze zdjęcie ma w poziomie 3200 pikseli a w pionie 2400 pikseli, co w sumie daje 3200×2400=7680000 pikseli tj 7,68MP (Mega Piksela). Współczesne aparaty oferują znacznie większe rozdzielczości. Zmniejszenie rozmiaru to nic innego jak zmniejszenie rozdzielczości. Zdjęcie o rozdzielczości 7,68MP w formacje JPG zajmuje około 4 318 KB (kilo bajtów tj. tysięcy bajtów) powierzchni na dysku. Zmniejszając rozmiar, czyli rozdzielczość zdjęcia do rozdzielczości 1024×768 uzyskamy rozmiar w granicach 160KB do nawet 52,62 KB (zależnie od stopnia kompresji) czyli zmniejszymy objętość zdjęcia o jakieś 27 do 80 razy. Uzyskamy przez to zdjęcie, które na ekranie monitora wygląda całkiem przyzwoicie a jego przesłanie do intenetu trwa krótką chwilkę.
Format pliku graficznego: Zmniejszenie objętości zdjęcia może być uzyskane poprzez zmianę formatu pliku zdjęcia lub zwiększenie stopnia kompresji pliku. Nasze aparaty wykonują zazwyczaj zdjęcia w formacie JPG (zdjęcie z kompresją stratną). Taki format zapewnia relatywnie małą objętość pliku przy nieco pogorszonej jakość, pogorszonej nie oznacza, że rażąco gorszej, często jest to pogorszenie trudne do zobaczenia gołym okiem. Im większą kompresję zastosujemy, tym zdjęcie będzie miało mniejszą objętość, stracimy jednak na jakości. Istnieją również formaty nie zawierające kompresji, np. BMP, nie polecam jednak przechowywania zdjęć w takim formacie, gdyż ich rozmiar jest niewspółmiernie większy i szybko skończy nam się miejsce na dysku.
Na łamach naszego poradnika pragnę zaprezentować kilka sposobów na skuteczne a zarazem proste zmniejszenie zdjęć. Wybrałem dla Was kilka programów graficznych, których obsługę opisałem w artykułach tu zamieszczonych. Programy są zupełnie darmowe (freware), można je pobrać ze strony producenta (linki do pobrania zamieściłem w artykułach). Programy bez problemu można instalować w systemach Windows XP/Vista/7 są też na bieżąco aktualizowane przez producenta dlatego mam nadzieję, że będzie można liczyć na kompatybilność z Windows 8.
Bardzo prosty w obsłudze i mający podstawową funkcjonalność program SIMP.
Program w języku polskim, który obok prostoty posiada wbudowane funkcje obróbki „w locie” FOTOSIZER.
Pingback: Zmniejszanie zdjęć – FOTOSIZER. | Poradnik komputerowy
Pingback: Sposób na zmniejszenie zdjęcia – Simp | Poradnik komputerowy