Sysinternals Desktops – Wirtualne pulpity dla Windows

Jedną ze znaczących zalet systemów operacyjnych typu Linux jest możliwość pracy na paru przestrzeniach (pulpitach) wirtualnych jednocześnie. Darmowe narzędzie z zestawu Sysinternals implementuje tą funkcjonalność w systemach Windows XP do Windows 8.1.

Sysinternals jest grupą narzędzi usprawniających pracę i diagnostykę systemów typu NT. Pierwotnie stworzona i rozwijana przez firmę Winternals Software LP, okazała się na tyle skuteczna i popularna że w 2006 roku Microsoft wykupił ją i obecnie udostępnia w ramach swojego portalu TechNet. Większość komponentów służy diagnostyce i bardzo zaawansowanej pracy z komputerem, jednak nawet przeciętny użytkownik może skorzystać z aplikacji o nazwie Desktops, która pozwala na jednoczesne korzystanie z wielu pulpitów. Taki system znacznie ułatwia i przyspiesza pracę z komputerem.

Sysinternals Desktops pobieramy ze strony Microsoftu. Plik exe należy umieścić w bezpiecznym miejscu, na przykład bezpośrednio na partycji systemowe lub w folderze Program Files. Program użyje go żeby uruchomić się automatycznie po każdym starcie systemu. Pamiętajmy że do prawidłowego działania aplikacja potrzebuje uprawnień administracyjnych.

Po włączeniu programu zobaczymy niezwykle prostą konfigurację:

Sysinternals Desktops - Wirtualne pulpity Windows

Tu wybieramy skrót klawiszowy którym przełączać będziemy cztery pulpity oraz umożliwiamy automatyczny start narzędzia przy logowaniu do systemu. Pulpity zmieniamy albo za pomocą przypisanego wcześniej skrótu, albo klikając w ikonę na pasku tray a następnie jedną z czterech miniatur. Pulpity z których nie korzystaliśmy od momentu ostatniego startu systemu muszą najpierw zostać utworzone, co robimy klikając na szarą miniaturę.

Sysinternals Desktops - Wirtualne pulpity Windows

 

Opcja której brakuje w tej implementacji przestrzeni wirtualnych to przenoszenie okien programów pomiędzy poszczególnymi pulpitami. Wynika to z ograniczeń systemu. Najnowsza odsłona systemu operacyjnego Windows oferuje w standardzie możliwość pracy na wielu pulpitach wirtualnych. Warto rozważyć aktualizację aby skorzystać z nowych opcji. Jeśli interesuje Cię darmowa migracja systemu do wersji Windows 10, informacje na ten temat znajdziesz tutaj.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu