Test Huawei MateBook

Testujemy hybrydę Huawei MateBook z systemem Windows 10 Home. Zobacz co oferuje Chiński producent.

Hybrydy już od jakiegoś czasu podbijają serca użytkowników. Są jednak one niekiedy mocno ograniczone, pod względem zastosowanych podzespołów. Dlatego cieszą się one popularnością, przeważnie wśród młodzieży. Tym bardziej zaskakuje deklaracja producenta, iż jest to urządzenie dla ludzi biznesu. Ile w tym prawdy? Sprawdźmy.

Recenzja Huawei MateBook, jego zalety i wady. Poradnik komputerowy.

Wykonanie

Urządzenie, co jest zaletą wśród mobilnych urządzeń, jest bardzo lekkie. Całość konstrukcji wykonano z aluminium, w formie unibody, czyli jednego elementu. Tablet wygląda bardzo zgrabnie, niezależnie od wybranej przez nas kolorystki. Jeśli zdecydujemy się na szary model, wokół ekranu przebiegać będzie czarna ramka. I analogicznie, złota obudowa to biała ramka. Te mają zaledwie centymetr. Pod ekranem znajdziemy logo producenta, a na górze okienko kamery. Na dolnej krawędzi znajdziemy złącze, za pomocą którego podłączymy klawiaturę. Lewy bok zawiera złącze słuchawkowe oraz mikrofon. Z prawej strony mamy natomiast port USB typu C, drugi mikrofon oraz przyciski głośności. Pomiędzy nimi znajdziemy czytniki linii papilarnych. Ten, jak przystało na Huawei, spełnia swoje zadanie bardzo dobrze. Na górze oprócz dwóch głośników i przycisku power, znajdziemy trzeci mikrofon. Co cieszy, to dostępność technologii Dolby Audio, co zapewnia doskonałą jakość dźwięku.

Recenzja Huawei MateBook, jego zalety i wady. Poradnik komputerowy.

Zawartość pudełka oraz dostępne dodatki

Oprócz samego urządzenia, w zestawie znajdziemy klawiaturę. Jest ona dość uniwersalna, ponieważ służyć może także jako etui oraz podstawka dla tabletu. Mamy także dodatek w postaci docka, który udostępnia nam dodatkowe złącza, rozszerzając tym samym możliwości Mate Booka. Wspomniana funkcja podstawki, pozwala na ustawienie urządzenia pod dwoma kątami. Możemy zatem wybrać pomiędzy 52 a 67 stopniami. Klawiatura ma niski skok, jednak jest bardzo wygodna. No i przyciski są podświetlane, a to bardzo duża zaleta, jeśli pracujemy w nocy. Touchpad również spełnia swoje zadanie. Jest duży, a praca z nim nie stwarza problemów. Teraz kilka słów o docku. Podłączając go pod port USB-C w tablecie, dostajemy dwa pełnowymiarowe USB 3.0, jedno gniazdo USB-C, złącze Ethernet, HDMI oraz VGA. W zestawie mamy także kabel USB-C – microUSB oraz przejściówkę z microUSB na pełnowymiarowe gniazdo. Rysik występuje osobno. Jednak jest on bardzo użytecznym dodatkiem, na który warto przeznaczyć dodatkowe pieniądze. Urządzenie zbliżone do zwykłego długopisu posiada laserowy wskaźnik, dwa konfigurowalne przyciski oraz obsługa 2048 poziomów nacisku. Piórko, według producenta, pozwala na miesiąc pracy na jednym ładowaniu.

Recenzja Huawei MateBook, jego zalety i wady. Poradnik komputerowy.

Ekran oraz czas pracy

Występująca w tym urządzeniu 12” matryca, wykonana została w technologii IPS i charakteryzuje się rozdzielczością 2560×1440 pikseli. Kąty widzenia są szerokie, barwy są dobrze odzwierciedlane, a jasność na poziomie 400 nitów, zapewni komfortową pracę. Bateria 4430 mAh, przy znormalizowanym użytkowaniu pozwoli na 8 godzin pracy. Jest to bardzo dobry wynik, jak na urządzenie z systemem Windows.

Recenzja Huawei MateBook, jego zalety i wady. Poradnik komputerowy.

Wydajność

Skoro już wspomniałem o systemie, warto powiedzieć trochę więcej. Jest to 10-tka, w wersji Home. Towarzyszą mu dwie konfiguracje. Obie posiadają procesory Intel Core M(3 i 5), którym towarzyszą odpowiednio 4 lub 8GB RAM oraz dyski SSD 128 lub 256GB. Testowana, mocniejsza wersja, nie miała problemów przy większej liczbie kart w przeglądarce, czy aplikacjach. O ile dobrze radzi sobie z programami pokroju Photoshop, o tyle gry, z uwagi na zastosowaną grafikę, mogą okazać się wyzwaniem.

Recenzja Huawei MateBook, jego zalety i wady. Poradnik komputerowy.

Aparat oraz Podsumowanie

Co ciekawe, w urządzeniu tej klasy, mamy tylko jedną, frontową kamerkę, o rozdzielczości 5 Mega pikseli. Podejrzewam, iż producent zdecydował się tylko na jedną, ze względu na częstsze prowadzenie rozmów biznesowych, aniżeli zdjęć, co przy wielkości urządzenia mogłoby być uciążliwe. Huawei nie rzucił słów na wiatr. Testowany egzemplarz, pomimo tego, że nie jest tani, będzie sprawdzał się w świecie biznesu. Obsłuży popularne programy, posiada pełnoprawny system Windows oraz wiele dodatków. Do tego solidnie oraz gustownie wykonany. Nic dodać, nić ująć.

Zalety Huawei MateBook:

  • ekran
  • czytnik linii papilarnych
  • klawiatura i dock w zestawie
  • dodatkowe wejścia w docku, rozszerzające możliwości urządzenia
  • design

Wady Huawei MateBook:

  • cena

* Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony huawei.com

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu