Kolejny, darmowy program z naszego niezbędnika pozwalający przeprowadzić test komputera. Recenzja, opis, link do pobrania ze strony producenta.
To niewielkie, aczkolwiek bardzo przydatne narzędzie pozwalające nam dowiedzieć się nieco więcej o takich elementach jak procesor, płyta główna czy pamięć RAM zainstalowana w komputerze. Program jest całkowicie darmowy i możemy go pobrać ze strony producenta.
CPU-Z jest dostępny również w wersji portable bez potrzeby instalacji. Niestety nie posiada on polskiej wersji językowej.
Głównym zadaniem tego prostego, aczkolwiek bardzo pomocnego programu jest wyświetlanie dokładnych informacji o procesorze.
W zakładce CPU znajdziemy takie informacje jak nazwa procesora, nazwa kodowa, taktowanie, napięcie, mnożnik, rodzaj podstawki, a nawet rodzaje instrukcji obsługiwanych przez nasz procesor.
W zakładce Cache znajdziemy garść informacji o pamięci podręcznej naszego procesora takich jak ilość pamięci podręcznej czy też jej poziom.
O zakładce Mainboard nie ma się za bardzo co rozwodzić bowiem wyświetla ona tylko model płyty głównej, wersje chipsetu oraz mostku i podstawowe informacje o BIOSie.
Znacznie ciekawszymi zakładkami są Memory i SPD. W pierwszej z nich możemy dowiedzieć się o ilości zainstalowanej pamięci ram oraz trybie pracy. W SPD zaś możemy sprawdzić ilość wolnych slotów, taktowanie pamięci ram oraz opóźnienie. Są to kluczowe wartości gdyż przy rozbudowie komputera o kolejne kości RAMu powinniśmy wybierać modele o tym samym opóźnieniu oraz taktowaniu. W przeciwnym wypadku mogą wystąpić problemy.
Sekcja Graphic zawiera podstawowe informacje o karcie graficznej takie jak model, taktowanie czy ilość pamięci.
Zakładka Bench służy do testowania wydajności procesora, możemy również porównać nasze CPU z topowymi produktami
Pobierz CPU-Z za darmo:
http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
Ocena 9/10
+prosta obsługa
+wyświetla wszystkie niezbędne informacje o CPU, płycie głównej oraz pamięci RAM
+możliwość przeprowadzenia testu wydajności CPU i porównania jej z topowymi jednostkami
+darmowy
– właściwie brak, można się doczepić jedynie do braku polskiego języka