Android – dostęp do ukrytych opcji programistycznych

System Android jest pełen niespodzianek, to fakt. Jedną z takich ciekawostek są dodatkowe opcje, ukryte od wersji 4.2 mobilnego systemu od Google. Cóż, zostały one domyślnie schowane nie bez przyczyny, niedoświadczony użytkownik nieumiejętnie z nich korzystając może nieźle „namieszać”  w urządzeniu. Są wśród nich opcje pozwalające na diagnostykę lub jeszcze większą personalizację smartfona, dlatego w tym artykule pokażę jak je  odblokować i przedstawię w skrócie niektóre z nich.

Na sam początek musimy oczywiście wejść w ustawienia telefonu. Następnie z zakładki system wybieramy informacje o telefonie. Na samym dole znajdziemy numer kompilacji systemu. Musimy to pole dość sprawnie i szybko kilkukrotnie nacisnąć, aż do momentu wyświetlenia komunikatu brzmiącego „już jesteś programistą„.

 

Jak uzyskać dostęp do ukrytych opcji Android?
rys1. Uruchomienie opcji programistycznych.

 

Możemy teraz wrócić do menu ustawień. Jak widać pojawiła się w nim dodatkowa zakładka zawierająca właśnie te ukryte opcje.

 

Jak uzyskać dostęp do ukrytych opcji Android?
rys2. Ukryte opcje pojawiły się w menu.

 

Dobrze, ale do jakich dóbr konkretnie dostajemy dostęp? Możemy przykładowo uruchomić tryb debugowania przez USB, co pozwala na testowanie i zarządzanie urządzeniem z poziomu komputera. Istnieje możliwość wymuszenia braku gaszenia ekranu podczas ładowania, uzyskania szczegółowych informacji na temat uruchomionych procesów, czy też zmiany limitu ilości działających w tle aplikacji. Jak ktoś ceni sobie płynność może również zdecydować aby aplikacje w ogóle nie działały w tle, a zostały od razu zamknięte.

Bardzo ciekawe są opcje testowania wyświetlacza. Pozwalają one na wyświetlanie „kropki” w miejscu naciśnięcia na ekran, lub rysowania linii wzdłuż pociągnięć palca. Szczególnie ta druga jest przydatna kiedy nie jesteśmy pewni czy ekran dotykowy „łapie” w każdym punkcie. Mamy dzięki temu możliwość sprawdzenia czy na pewno wszystko jest w porządku.

 

Jak uzyskać dostęp do ukrytych opcji Android?
rys3. Testowanie ekranu dotykowego.

 

Również graficy i programiści znajdą wiele przydatnych ustawień. Można uruchomić wyświetlanie granic poszczególnych elementów graficznych, bawić się skalą animacji i ustawieniami bieżącego motywu, lub też wymusić na telefonie korzystanie z wygładzania 4xMSAA co poprawi zdecydowanie jakość grafiki wyświetlanej w grach, ale może bardzo negatywnie wpłynąć na płynność pracy telefonu.

 

Jak uzyskać dostęp do ukrytych opcji Android?
rys4. Odwrócony układ motywu.

 

Warto jednak zapamiętać jakie wartości były domyślnie ustawione aby nie było przymusu ratowania się resetem urządzenia, a z samych ukrytych opcji należy korzystać możliwie jak najrozważniej i z wyczuciem.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu