Sposób na PDF-a. Tworzenie dokumentów PDF.

Sposób na PDF-a. Jak zrobić PDF?      PDF (ang. Portable Document Format tzn. przenośny format dokumentu) to obowiązujący standard dokumentu służącego do odczytu, drukowania i przenoszenia treści tekstowych i graficznych. Trudno nie spotkać i nie mieć do czynienia z plikami PDF. Aczkolwiek narzędzia do odczytu PDF-ów są darmowe i ogólnodostępne, trudność może sprawić nam stworzenie takiego dokumentu. W artykule znajdziecie na to sposób.

     Podstawową zaletą dokumentów PDF jest przenośność pomiędzy różnymi platformami w niezmienionej formie. Znaczy to, że będziemy mogli odczytać ten plik na dowolnym komputerze z dowolnym systemem operacyjnym. Nie zostanie zmieniony format strony, czcionki czy układu, zawsze wydrukujemy tak jak widzimy na ekranie. Ważna jest też popularność tego formatu, który używany jest powszechnie na całym świecie i każdy może go odczytać darmowym, ogólnodostępnym programem.

     Na początku należy wspomnieć, że do odczytu dokumentu PDF najlepiej użyć darmowego programu Acrobar Reader do pobrania z mojego serwera AdbeRdr1000_pl_PL. Instalacja programu jest banalna, należy uruchomić pobrany plik i przejść przez prosty kreator instalacji akceptując warunki użytkowania.

 Jak stworzyć dokument PDF?

     Wystarczy pobrać i zainstalować darmowy program PDFCreator, tworzący wirtualną drukarkę, na którą możemy wydrukować dowolny plik i w ten sposób utworzyć z niego dokument PDF. Program można pobrać ze strony producenta PDFForge  lub z mojego serwera PDFCreator-1_7_0_setup

Instalacja PDFCreator.

 1. Uruchamiamy pobrany plik.
 2. Jeśli odezwą się zabezpieczenia Windows, potwierdzamy chęć otwarcia pliku.
 3. Wybieramy język oprogramowania. (np. Polski)
 4. W oknie „Witamy w instalacji” klikamy przycisk Dalej
 5. Akceptujemy warunki umowy i klikamy Dalej
 6. Odznaczamy opcję PDFArchitect aby wykluczyć jej instalację. Program ten jest płatnym narzędziem do obróbki PDF i instaluje się równolegle jeśli nie wyłączymy opcji jego instalacji.Sposób na PDF-a. Jak zrobić PDF?
 7. W oknie „Gotowy do rozpoczęcia instalacji” klikamy Instaluj
 8. Po instalacji otwiera się okno kończące instalację, klikamy Zakończ.

Należy zauważyć, że w folderze drukarek dodała nam się drukarka PDFCreator, na którą będziemy kierowali wydruki w celu utworzenia dokumentu PDF.Sposób na PDF-a. Jak zrobić PDF?

Używanie PDF Creator

     Aby utworzyć dokument PDF, należy wyświetlić dowolny plik w edytorze mającym funkcję wydruku a następnie wykonać polecenie drukuj wybierając drukarkę PDFCreator.

 1. Przykładowo otwieramy edytor tekstu z dokumentem, przeglądarkę internetową lub zdjęcie w przeglądarce, klikamy Drukuj, wybieramy drukarkę PDFCreatorzatwierdzamy wykonanie wydruku.pdfcreator_wybor_druk
 2. Otwiera się okno PDFCreator. Wystarczy wcisnąć przycisk Zapisz i wskazać folder docelowy pliku.Sposób na PDF-a. Jak zrobić PDF? Mamy tu również możliwość wybrania formatu docelowego pliku. Poza domyślnym formatem PDF, możemy stworzyć plik graficzny JPG PNG i Tiff oraz plik PDF z zabezpieczeniem treści PDF/A 2b. Dwie ostatnie pozycje menu określają jakość grafiki jaka ma zostać zastosowana w tworzonym pliku PDF.Sposób na PDF-a. Jak zrobić PDF?

 

Podziel się wiedzą z innymi

2 odpowiedzi na "Sposób na PDF-a. Tworzenie dokumentów PDF."

 1. mirz: Ja PDFArchitect odinstalowałem bez problemów. Upewmij się, że z Twoim systemem jest wszystko dobrze, zwłaszcza, że jak piszesz przy odinsalowywaniu innym programów masz ten sam problem. Pzdr.

  Odpowiedz
 2. PDFArchitect to faktycznie niezła bomba…Na jednym z komputerów oprócz PDFCreator-a mam również zainstalowanego Arch., niestety nie można go odinstalować, gdyż pojawia się info, że nie mam uprawnień administratora (co nie jest prawdą), zresztą przy próbie odinstalowywania niektórych niepotrzebnych programów również pojawia się ta informacja.

  Odpowiedz

Komentarz do postu