Instalujemy wirtualną maszynę VirtualBox

Stawiamy wirtualną maszynę na naszym systemie. Jako przykład posłuży nam wirtualna maszyna  VirtualBox od Oracle. Instalacja i konfiguracja.

Jeśli chciałbyś sprawdzić jak wygląda system Linux bądź zainstalować i mieć pod ręką starego poczciwego XP-ka, nie musisz wcale formatować całego dysku i instalować tylko jeden system operacyjny. Z pomocą przychodzi wirtualizacja czyli stawianie wirtualnych maszyn z zainstalowanym systemem.

VirtualBox jest profesionalnym programem dostępnym w wersji bezpłatnej do użytku domowego jak i również komercyjnego. W wersji freeware nie posiada pewnych funkcji użytecznych w przedsiębiorstwie. Po instalacji pozwoli nam na swobodną instalację szerokiej gamy systemów od Windows NT 4.0/2000/XP/2003/Vista, DOS/Windows 3.x, Linux (2.4 i 2.6) oraz OpenBSD. Najważniejsze dla nas jest fakt, że możemy używać na naszym komputerze jednego lub kilku z wymienionych systemów równolegle z naszym systemem operacyjnym.

Instrukcja konfiguracji programu VirtualBox:

 1. Pobieramy program Virtualbox (Link do strony producenta: https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads)
 2. Instalujemy program Virtualbox
 3. Klikamy New Wirtualna maszyna krok po kroku. VirtualBox od Oracle
 4. Wpisujemy nazwę wirtualnego systemu oraz wybieramy rodzaj systemu oraz dystrybucję Wirtualna maszyna krok po kroku. VirtualBox od Oracle
 5. Zaznaczamy ile pamięci Ram chcielibyśmy przeznaczyć na nowy system ( jeśli starszy system to dajemy mniej, jeśli nowszy to więcej, oczywiście w zależności ile pamięci posiadamy) i dajemy Next Wirtualna maszyna krok po kroku. VirtualBox od Oracle
 6. Tworzymy wirtualny dysk zaznaczając Create a virtual hard disc now i dajemy CreateWirtualna maszyna krok po kroku. VirtualBox od Oracle
 7. Tworzymy wirtualny obraz zaznaczając VDI i dajemy Next  Wirtualna maszyna krok po kroku. VirtualBox od Oracle
 8. Podajemy ile miejsca chcemy przekazać naszemu systemowi Wirtualna maszyna krok po kroku. VirtualBox od Oracle
 9. Zaznaczamy opcje dynamicznego alokowania Wirtualna maszyna krok po kroku. VirtualBox od Oracle
 10. Mamy utworzony nowy system w lewym panelu, naciskamy Start Wirtualna maszyna krok po kroku. VirtualBox od Oracle
 11. Jesteśmy teraz w okienku instalacyjnym systemu, wskazujemy źródło naszego programu instalacyjnego (napęd CD lub obraz na dysku)
 12. Instalujemy system z wybranego źródła.

W ten oto łatwy sposób wiemy jak zainstalować i podszkolić się w innych systemach bez potrzeby instalacji na dysku, lecz przez wirtualizację.

Podziel się wiedzą z innymi

6 odpowiedzi na "Instalujemy wirtualną maszynę VirtualBox"

 1. Niestety to dość typowy BEŁKOT. Zamiast wskazówek ILE pamięci można i należy przydzielić itp, opis że można to zrobić. To poprostu żałosne.

  Odpowiedz
 2. Tworze maszyne dla Debiana oraz drugą dla Lubutu. I teraz, daje start, ścieżka do pliku iso podana, pojawia się monit instalatora (w obu przypadkach) i w obu po wybraniu danej instalacji cisza, ciemny ekran. Pojawia siue jakiś odczyt w oknie informacji o sesji, np 23Mb odczytane, jest pik na wykresie i… koniec. Co robię nie tak?

  Odpowiedz
 3. Dwa szybkie pytania:
  1. Czy w trakcie tworzenia partycji można wykorzystać 100% pojemności dysku?
  2. Dlaczego system operacyjny rezerwuje część przestrzeni dyskowej?

  Odpowiedz
 4. Wszystko pięknie. Tylko w XP nie ma internetu. Drivery zainstalowane, Na tych samych ustawieniach Wi7 i jakikolwiek Linux ma neta a XP nikuku. Parszywy jakiś ? VirtualBox v 6.0

  Odpowiedz

Komentarz do postu